Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Venuše opět překvapila vědce. Může na ní existovat život. Uvádí studie

Je na Venuši život, nebo ne? V letech 2021 a 2022 se objevovala jedna studie za druhou a každý nejnovější výzkum jako by popíral ten předchozí. Ani nyní stále neznáme konečný verdikt, ale výzkum vědců z MIT nabídl několik zajímavých zjištění.

Venuše je považována za doslova pekelnou planetu, kde by nikdo ani vzdáleně nehledal život. Rozruch kolem ní však vzrostl s objevem fosfanu, látky, která zde na Zemi vzniká pouze biologickými procesy. Zajímavý byl i fakt, že fosfan byl objeven desítky kilometrů nad povrchem planety. Stále se předpokládá, že vysoko v atmosféře by mohly být překvapivě mírné podmínky a čistě teoreticky by tam mohl existovat život. I tak by se ale nepodobal mimozemskému životu.

Ve své nové práci vědci z MIT naznačují, že některé základní stavební kameny života mohou přežít v atmosféře Venuše, která je tvořena především kyselinou sírovou. V práci prokázali, že 19 základních aminokyselin je schopno přežít až čtyři týdny ve zkumavce s kyselinou sírovou. Trubice měla podobnou koncentraci kyseliny, jaká se nachází asi 60 km nad povrchem Venuše.

Autoři studie vysvětlují, že jejich zjištění neznamená, že život na Venuši bude stejný jako ten náš, právě naopak. Vědci vědí, že pokud by život na Venuši existoval, nepodobal by se ničemu, co známe.

Ale je na planetě život, nebo ne? Vědci z MIT na tuto otázku bohužel nedokážou odpovědět, ale možná se brzy dozvíme pravdu. Ve světle objevu fosfanu a následných hypotéz o životě na Venuši míří k planetě několik vědeckých misí. Ty se zaměří na výzkum atmosféry a mohly by nám dát definitivní odpovědi.

Autor: Petr V., zdroj: newatlas.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/WikiImages