Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Vesmírné letadlo X-37B přistálo na Floridě po přísně tajné 908 denní orbitální misi

Bezpilotní vesmírný letoun Boeing X-37B amerických vesmírných sil pro opakované použití se po rekordní orbitální misi kolem Země úspěšně deorboval a v sobotu přistál v Kennedyho vesmírném středisku NASA Shuttle Landing Facility.

Robotický X-37B přistál v 05:33 SELČ po 908 dnech strávených na oběžné dráze – o více než čtyři měsíce déle než předchozí mise.

Jedná se o šestou misi Orbital Test Vehicle (OTV-6) s přísně tajným nákladem, který vojenští výzkumníci testovali na nízké oběžné dráze Země.

Přestože většina užitečného zatížení je tajná, některá byla zveřejněna, například fotovoltaický radiofrekvenční anténní modul americké Námořní výzkumné laboratoře, malé zařízení, které přeměňuje sluneční energii na radiofrekvenční mikrovlnnou energii.

Space.com se podrobněji věnoval neutajovaným experimentům a testovaným technologiím:

„Technologie testované v rámci programu X-37B zahrnují pokročilé navádění, navigaci a řízení, systémy tepelné ochrany, avioniku, vysokoteplotní konstrukce a těsnění, konformní opakovaně použitelnou izolaci, lehké elektromechanické letové systémy, pokročilé pohonné systémy, pokročilé materiály a autonomní orbitální let, návrat na oběžnou dráhu a přistání.“

Společnost Task & Purpose spekuluje, že některé ze záhadných užitečných zatížení by mohly být „testovacími sledovacími systémy až po experimenty s umisťováním družic na nižší oběžné dráhy“.

Po přistání vesmírného letadla napsal Jim Chilton, senior viceprezident společnosti Boeing Space and Launch:

„Po přidání servisního modulu to bylo nejvíce, co jsme kdy na X-37B vynesli na oběžnou dráhu, a jsme hrdí na to, že jsme mohli tuto novou a flexibilní schopnost pro vládu a její průmyslové partnery vyzkoušet.“

Vesmírné síly uvedly, že „vědci NASA využijí data získaná poté, co materiály stráví na oběžné dráze více než 900 dní, a porovnají pozorované účinky s pozemními simulacemi, čímž ověří a zpřesní modely kosmického prostředí.“

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Space.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/HeckiMG