Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Víte, jak používat ocet při praní? Toto je 5 důvodů, proč byste to měli udělat

Pokud při praní používáte ocet, můžete za málo peněz udělat hodně muziky. Má schopnost bělit, rozjasňovat tkaniny a zároveň ničit pachy a změkčovat oblečení bez použití drsných chemikálií. Při nákupu octa pro praní prádla vždy vybírejte destilovaný bílý ocet. Neobsahuje žádná přírodní rostlinná barviva, která by mohla zabarvit oblečení.

  1. Zbavuje prádlo a pračku zápachu a zároveň je dezinfikuje

Pračka plná mokrého prádla může vést ke vzniku plísní a zápachu – zejména pokud do ní průběžně vkládáte špinavé mokré ručníky nebo zapomínáte prádlo vyndávat. Pračku jednoduše vyčistíte tak, že do dávkovačů nalijete 2 šálky destilovaného bílého octa a spustíte praní na nejvyšší teplotu nebo čisticí cyklus pračky. Poté pračku ještě jednou spusťte naprázdno a tentokrát přidejte trochu práškového pracího prostředku.

Tento postup funguje při malém množství plísní a kyselých zápachů. Při větších problémech je třeba použít agresivnější léčbu.

  1. Rozjasňuje a bělí oblečení

Kyselina octová v destilovaném bílém octu je tak jemná, že nepoškodí pratelné tkaniny. Přesto je dostatečně silný na to, aby rozpustil zbytky, které v oblečení zanechávají přísady do pracích prostředků. Stačí přidat ½ šálku octa do posledního máchání a prádlo bude mít jasnější barvy, bílé oblečení se rozjasní, vybělí. Místo aviváže přidejte do dávkovače destilovaný bílý ocet. Funguje také na skvrny.

  1. Pomáhá odstraňovat zvířecí chlupy z oblečení

Pokud máte domácí mazlíčky, psy nebo kočky, pravděpodobně často bojujete s chlupy domácích mazlíčků zachycenými na oblečení a jiných tkaninách. Věděli jste však, že přidání ½ šálku bílého destilovaného octa do cyklu máchání pomůže odstranit zvířecí chlupy z oblečení?

Pomáhá také zbavit se barevných vláken, která vznikají, když omylem vyperete něco tmavého se světlým.

  1. Udržujte tmavé oblečení opravdu tmavé

Je to zajímavé – bílé látky se vybělí, barevné se rozjasní a tmavé oblečení vyprané octem bude vypadat tmavší, bez náznaku matnosti. Pouhým přidáním ½ šálku destilovaného bílého octa do cyklu máchání odstraníte zbytky pracího prostředku, které často způsobují, že černé oblečení vypadá matně.

  1. Prádlo se zbaví zápachu kouře

Pokud jste byli v přítomnosti kuřáka nebo sami kouříte, oblečení se rychle stane nepříjemně cítit cigaretovým kouřem. Jak se ho zbavit? Do pracího cyklu přidejte ½ šálku destilovaného bílého octa. Destilovaný bílý ocet je také účinný při odstraňování silného zápachu kouře nejen z oblečení, ale také z místností, kde se kouřilo nebo hořelo.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: wikihow.com, healthline.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/bierfritze