Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Víte, že lék na chřipku roste pod našima okny?

Období nachlazení a chřipek ještě zdaleko nekončí. I když krajinu neopustila zima, jaro brzy přijde. A pod okny v zahrádkách se objeví první květy léčivé rostliny. Echinacea je ozdobný květ patřících mezi hvězdicovité. V češtině se používá také název třapatka. Tato rostlina obsahuje určité chemické látky, které potenciálně mohou být zdraví prospěšné a které chemici řadí mezi glykoproteiny nebo flavonoidy. Léčivky z rodu Echinacea se využívají například v případě nachlazení a onemocnění dýchacích cest a zánětů močových cest nebo k hojení ran. Echinacea je údajně jednou z nejlepších bylinek přírodní medicíny. I když se vědci v tomto názoru příliš nezhodují. V roce 2014 odborníci z organizace COCHRANE zhodnotili výsledky 24 dvojitých slepých studií, které porovnávaly účinky podávání preparátů obsahujících Echinaceu s účinky podání placeba. Tyto studie zahrnovaly celkem více než čtyři tisíce účastníků. Hodnotitelé došli na základě hodnocených studií k závěru, že tato rostlina neprokázala, že by pro léčbu nachlazení přinášela výhodu.

Pak, ale v roce 2015 byla uveřejněna analýza 6 klinických studií, kterých se zúčastnilo dohromady téměř dva a půl tisíce lidí a které byly zaměřeny na riziko rekurentních neboli opakujících se infekcí dýchacího ústrojí. Podle autorů analýzy by Echinacea skutečně mohla snižovat riziko opakovaných infekcí a jejich komplikací hlavně u citlivých jednotlivců.Podle bývalého profesora Stanfordovy univerzity Wallace Sampsona, který proslul jako kritik různých nevědeckých postupů v medicíně, má ale použití Echinacey jako léku proti nachlazení více společného s agresivním marketingem než s vědeckými metodami. Tak si tedy vyberte. Naše babičky ale na tuto rostlinu nedají dopustit. Lidem má pomáhat se mnohem rychleji vyrovnat s nachlazením, chřipkou, navíc posiluje také imunitní systém a brání vzniku a šíření virů v těle. Tato rostlina má svůj domov v severní Americe a některé kmeny tamních indiánů prý opravdu v minulosti určité rostliny používaly jako léčivky, ale pro jiné účely, například pro tlumení bolesti. V souvislosti s nachlazením se Echinacea objevila až v 60. letech 20. století, Je ale nutno dodat, že jako součást marketingu švýcarského výrobce bylinných potravinových doplňků. Dokonce některé studie uvádí, že i Echinacea může vést k nežádoucím vedlejším účinkům, jako jsou pocity nevolnosti. Někteří lidé mohou být také alergičtí a může docházet i k nežádoucím interakcím s některými léky předepisovanými na nemoci srdce, krvácení nebo autoimunitní choroby, jako je psoriáza nebo lupenka, lupus nebo revmatoidní artritida. Když se ale rozhodnete tuto rostlinu zkusit a zahnat s ní chřipku, raději sáhnete na přírodní doma vyrobený produkt, u kterého víte, co jste do něj dali a jak jste ho připravili.  Jak si vyrobíme echinaceovou tinkturu?

Na výrobu 360 ml tinktury budeme potřebovat:

  • ½ šálku (asi 40 g) sušeného kořene echinacey
  • ½ šálku (asi 20 g) celých sušených květů
  • 1 ½ šálku (asi 360 ml) neutrálního destilátu (například vodky). Pokud nechcete tinkturu připravovat s alkoholem, případně ji chcete dávat dětem – nahraďte alkohol rostlinným glycerinem.  Studie z roku 2003 ale ukázala, že Echinacea byla u dětí spojena s vyšším rizikem vyrážky. Vzhledem k riziku alergie a nežádoucích účinků doporučila komise Evropské lékové agentury, že by přípravky obsahující Echinaceu neměly být podávány dětem do 12 let věku. Tak pozor na to!
  • Kořen, květy a alkohol (nebo  rostlinný glycerin) dejte do sklenice o objemu 0,5 l. Sklenici zakryjte víkem a pořádně protřepejte, aby se vše dobře promíchalo. Umístěte sklenici na chladné a tmavé místo na dobu 4 až 6 týdnů. Po dané době bylinky sceďte přes jemné sítko. Tinkturu přelijte do malých lahviček s kapátkem pro její snadné použití.

Při prvních příznacích nachlazení nebo chřipky si dopřejte 1 čajovou lžičku tinktury 2krát až 3krát denně. Tinkturu si můžete dát klidně přímo, nebo ji smíchat s vodou či čajem.

Autor: Štefan Čambal, zdroj: plzen.rozhlas.czgardentherapy.ca, foto: Štefan Čambal