Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Viz, byste, 15letý, 10 %, holt: Pravopisné chyby, které Češi neustále opakují

Čeština je krásný, ale záludný jazyk. I pro rodilé mluvčí často představuje spíš španělskou vesnici než oblast, kterou dobře znají a snadno se v ní orientují. Pojďme se podívat na úskalí, která v psaném projevu čekají na nejednoho Čecha, ale ne každý se s nimi vypořádá bez zaškobrtnutí. Patříte i vy mezi smolaře českého pravopisu, nebo dnešní výčet zvládáte levou zadní?

Viz není zkratka. Tečka na konec nepatří

I když si stále dost lidí myslí, že viz je zkratka, a proto výraz zakončují tečkou, není tomu tak. Jedná se o rozkazovací způsob slovesa vidět, který se používá hlavně v psané formě, např. když chceme odkázat na konkrétní stranu, předchozí e-mail apod. Přesvědčte se sami, viz tabulka níže.

VIDĚTjednotné číslomnožné číslo
1. osobavidímvidíme
2. osobavidíšvidíte
3. osobavidívidí
rozkazovací způsobvizvizte

Jak si tento výraz zapamatovat? Kdykoliv ho budete chtít použít, zkuste si uvědomit, jak byste podobnou větu dotyčnému řekli při hovoru. Pravděpodobně byste sáhli po synonymu a rozkázali podívej(te) se!

Už žádné by jsme, by jste, by jsi!

Podmiňovací způsob slovesa být má pro každou osobu pouze jediný správný tvar a tvoří ho vždy jedno slovo. Ačkoliv se vám např. byste může zdát méně spisovné než by jste, opak je pravdou. Ještě větší pozor dejte u 1. osoby čísla množného, s výrazem bysme totiž velký dojem neuděláte. Jediný správný tvar je bychom. Stejné tvary mají i výrazy jako abychomkdybyste atd.

Podmiňovací způsob
slovesa BÝT
jednotné číslomnožné číslo
1. osobabychbychom
2. osobabysbyste
3. osobabyby

Napsat hold, nebo holt? Lze obojí. Jen musíte vědět kdy

Pokud někomu chcete vzdát poctu nebo projevit úctu, vzdáváte mu hold. Jedná se o podstatné jméno rodu mužského neživotného. Oproti tomu holt je částice, která se používá v neformální písemné komunikaci a znamená zkrátka a dobře, prostě, inu (např.: To je holt něco jiného. Mám v životě holt smůlu. Holt jsem přecenil svoje síly.).

15ti letý x 15-ti letý x 15 letý? Ani jedno!

Máte pocit, že se nikdy nenaučíte správně napsat přídavné jméno, jehož součástí je číselný údaj? Ve skutečnosti to zase taková věda není. Stačí si zapamatovat, že se jedná vždy o jednoslovný výraz jako u kteréhokoli jiného přídavného jména. Zapomeňte tedy na spojovníky, pomlčky i mezery. A jednou provždy si zakažte nesmyslnou koncovku -ti a jí podobné jako např. -mi! Z toho vyplývá, že jediný správný zápis je 15letý. Pokud si i přesto nebudete jistí, jednoduše vyjádřete číslici slovem a napište patnáctiletý.

10%, nebo 10 %? Mezera mění význam slova

I když se to nemusí na první pohled zdát, jedná se o stejnou problematiku jako u předchozího bodu. V případě, že chcete vyjádřit přídavné jméno desetiprocentní pomocí číslice, napíšete 10%. Opět vynecháte mezery, pomlčky a jakékoliv koncovky. Naopak u hodnoty deset procent mezeru vložte. Správný zápis je tedy 10 %.

Malá pomůcka na závěr aneb kolik slov chcete napsat?

  • patnáct let, deset procent = dvě slova (píšete je zvlášť: 15 let10 % nebo 10 procent)
  • patnáctiletý, desetiprocentní = jedno slovo (píšete ho dohromady: 15letý10% nebo 10procentní)

Autor: Samo Buk, Zdroj: https://ujc.avcr.cz, Náhledová fotografie: christoph_mschrd/Pixabay.com