Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Vyhynulá zvířata. Pět druhů, které se před vyhynutím podařilo zachytit na fotografii. Například Zebra Kvaga

Zebra Kvaga je poddruh zebry stepní, který žil pouze v Jihoafrické republice. Od příbuzných zeber se lišila především zbarvením – typické pruhy měla jen na hlavě a krku, téměř bílé nohy a na trupu hnědou srst.

Důvodem vyhynutí byli Holanďané, kteří se usadili v JAR a lovili tyto zebry, aby jimi nakrmili vlastní domestikovaná zvířata. Vybíjení postupovalo tak rychle, že zoologové ani nestačili zareagovat a vytvořit v zajetí chovná stáda. V roce 1878 byla zastřelena poslední kvaga ve volné přírodě. Kusy chované v různých zoo byly většinou staré a neschopné rozmnožování, a tak poslední zvíře svého druhu pošlo 12. srpna 1883 v amsterdamské zoologické zahradě. Jediné, co se po kvagách zachovalo do dnešních dnů, jsou tři fotografie, devatenáct kůží a několik lebek. Patří mezi nejvzácnější exponáty muzeí. Kvaga na tomto obrázku je jediná, kterou se kdy podařilo vyfotit. Kolorovaný snímek byl pořízen v londýnské zoo v roce 1870.

Holub stěhovavý (1900)

Holub stěhovavý (Ectopistes migratorius) býval pravděpodobně nejhojnějším ptákem na Zemi. Obýval v obrovských hejnech původní listnaté lesy Severní Ameriky, východně od Skalnatých hor. Jejich počty dosahovaly tří až pěti miliard jedinců a odhaduje se, že tvořili 40 % všech severoamerických ptáků. 

Wikimedia Commons / J. G. Hubbard, Public Domain

Poslední divoce žijící holub stěhovavý byl zastřelen v roce 1900, poslední jedinec uhynul v roce 1914.

Vřesová slepice

Tympanuchus cupido cupido (anglicky heath hen) byl poddruh tetřívka prériového (Tympanuchus cupido), jejž popsal Carl Linné roku 1758. Žil při východním pobřeží USA. Kvůli úbytku přirozeného prostředí, lovu a chorobám zůstala během 19. století poslední populace na ostrově Martha’s Vineyard u Massachusetts. Díky zásahu lidí se z původního počtu asi sto ptáků, podařilo populaci namnožit na dva tisíce jedinců, avšak následný požár z roku 1916 zlikvidoval velkou část zdejších tetřívků.

Wikimedia Commons / Unknown author, Public Domain

Lev berberský

Lev berberský (Panthera leo leo sensu stricto), přežíval ve volné přírodě dle některých studií až do poloviny šedesátých let dvacátého století. Příslušníci tohoto druhu se vyznačují velkým vzrůstem a mohutnou hřívou. Historické dokumenty udávají, že poslední lev byl v přírodě zastřelen v Maroku v roce 1942. Malé populace však pravděpodobně ještě několik let přežívaly v odlehlých oblastech Maroka a Alžírska (1958-1962).

Wikimedia Commons / Our Living World: An Artistic Edition of the Rev. J. G. Wood’s Natural History of Animate Creation, 1885, public domain

Ropucha zlatá

Vyskytovala v nadmořské výšce přibližně 1 500 m n. m. na území cca 10 km². Poprvé ji objevil v roce 1966 herpetolog Jay Savage. Od 15. května 1989 nebyl na světě zpozorován ani jeden jedinec tohoto druhu. Podle klasifikace Mezinárodního svazu ochrany přírody je vyhynulým druhem. Její náhlé vymření může být zapříčiněno houbami chytridiomycety nebo rozsáhlou ztrátou přirozeného prostředí způsobenou změnou klimatu.

Wikimedia Commons /  Bufo_periglenes1.jpg, Public Domain

Autor: Petr V., zdroj: Extincanimals.org, Titulní obrázek: Wikimedia Commons / Frederick York (d. 1903), Public Domain, Zebra Kvaga