Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Záhadný WOW signál z vesmíru, kdo se s námi snažil spojit?

Psal se 15. srpen 1977, den jako každý druhý. Tedy jen do chvíle, než se americký astronom Dr. Jerry Ehman podíval na záznamy radioteleskopu… Ten den se zapsal do dějin lidstva. Co stojí za záhadným WOW signálem z vesmíru? Kdo ho vyslal, a co nám chtěl sdělit? Jedná se snad o důkaz, že tu opravdu tu nejsme sami?

Co je WOW signál?

WOW signál byl velmi silný, úzkopásmový rádiový signál, který byl zachycen 15. srpna 1977, během projektu *SETI. Zdroj signálu trval 72 sekund a vykazoval známky původu, mimo naší sluneční soustavu. Navíc byla jeho intenzita silnější než vesmírný šum.

Signál WOW byl sice zachycen radioteleskopem The Big Ear, sestrojeným na Státní univerzitě v Ohiu, ale bohužel se již znovu nikdy nepodařilo signál detekovat.

Doktor Ehman byl neskutečně nadšený a uchvácený z jasně zachyceného signálu mimozemské civilizace, proto do tištěné zprávy o signálu vepsal komentář WOW, podle kterého se následně tento signál i pojmenoval.

Největší objev v dějinách lidstva

Vědci si dodnes lámou hlavu nad tím, co mohlo opravdu způsobit tento silný rádiový signál. Co znamenaly zvláštní a chaotické číslice, které byly zachyceny? Vědci během svého zkoumání došli k neuvěřitelné skutečnosti – zachycený zvuk se během svého vysílání nepohyboval. To může znamenat jen jediné – rádiový signál byl vyslaný z opravdu velké vesmírné dálky. Tato informace v podstatě potvrzuje přítomnost mimozemské civilizace.

Nový vědecký směr nejen pro UFO nadšence

V minulosti byl jakýkoliv důkaz o existenci mimozemských civilizacích okamžitě shozen ze stolu. Amatérští UFO nadšenci a astronomové byli považováni za pomatené blázny, kteří věří něčemu, co není vědecky podloženo. To se však rychle změnilo právě díky tomuto zachycenému signálu.

Vědci najednou přehodnotili své zatvrzelé názory a začali se o mimozemský život více zajímat. ,,Poslouchání vesmíru“ se najednou stalo vědeckým směrem, kvůli kterému se začalo s výstavbou obřích teleskopů po celém světě.

Největší teleskop byl postaven v Portoriku. Skrz něj začala první komunikace s vesmírem. První signál byl vyslán ke hvězdě s názvem M13, v souhvězdí Herkula, která je od naší Země vzdálená 23 150 světelných let. Zpráva tehdy obsahovala konkrétní informace o naší planetě:

  • v jaké části vesmíru se naše planeta nachází
  • popis planety Země
  • popis člověka

Jestli je v blízkosti této hvězdy nějaký mimozemský život, se jen tak nedozvíme. Pokud někdo z druhé strany vyslal odpověď, ta by k nám dorazila zhruba za 50 tisíc let.

Dozvíme se někdy pravdu?

Podle dostupných zdrojů se o WOW signálu podrobnější informace nevyskytují. Novějším poznatkem však je, že signál s největší pravděpodobností pocházel ze souhvězdí Střelce. Tím ale veškeré informace končí. Je tedy opravdu možné, že by ani největší teleskopy na světe nezachytily žádný nový signál z vesmíru? Žádnou odezvu? Nebo jsou tyto informace jen dobře střežené před lidmi?

*Projekt SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence – hledání mimozemské inteligence) se zabýval hledáním mimozemské civilizace a zachycováním rádiové komunikace

Autor: Kateřina Grežďová, zdroj: lifee.cz, redakce

Titulní obrázek: Fantazie Krajina Kosmická Loď – Fotografie zdarma na Pixabay