Když se večer podíváte na jasnou oblohu a uvidíte tu spoustu hvězd, i vám také v hlavě budou plynout myšlenky na to, jak ten vesmír vlastně vznikl. Kde se vzala ta síla, která ho vytvořila? Vysvětluje to teorie Velkého třesku, ale kdo jí opravdu rozumí? Ve vesmíru je řada nezodpovězených otázek a záhad. O některých si nyní řekneme.
Po Velkém třesku nebyla prapůvodní hmota ve vesmíru rozložena rovnoměrně. Oblasti s menší hustotou přitahovaly více hmoty a zvětšovaly se. Prázdná místa se zaplnila tím, jak se vesmír neustále rozpínal. Galaxie, jako například naše Mléčná dráha, vznikly gravitací. Vědci studují zrod galaxií pomocí počítačových simulací. Ty jim pomáhají pochopit děje ve vesmíru.
Na touto otázkou se zamýšlí hodně lidí. Zkoumají ji také vědci. Velký třesk nespočívá jen ve vzniku energie a hmoty, ale také ve vzniku času a prostoru. Co mu předcházelo, je otázkou z oblasti filozofie. Někteří odborníci jsou toho názoru, že Velký třesk způsobil srážka našeho prázdného čtyřrozměrného časoprostoru s jiným vesmírem. Kde je ale pravda, zatím lidstvo neví. Jediní křesťané v tom mají jasno. Podle nich svět stvořil Bůh během sedmi dnů. Co když je na tom zrnko pravdy?
Těžko říct, co bude. Jisté je, že nic není věčné. Lidé umírají, hvězdy explodují, černé díry mizí. Tvorba hvězd ve vesmíru byla na svém vrcholu před stovkou miliard let. Stejnou dobu může trvat, než jejich vznik v galaxiích zeslábne. V roce 1998 bylo fyziky objeveno záhadné zrychlení rychlosti rozpínání vesmíru, označované jako temná energie.
Někteří astronomové věří, že se tento proces nikdy nezpomalí a že se jednotlivé galaxie budou v budoucnosti od sebe vzdalovat. A to tak, že si navzájem zmizí z dohledu a vesmír se stanem temným a osamělým místem, ve kterém bude od jedné galaxie ke druhé nepředstavitelně dlouhá cesta.
Zamýšlíte se někdy nad problematikou vesmíru?
Autor: Michaela R., redakce, zdroj: newscientist.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/WikiImages