Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Zdravotní sestra v Saúdské Arábii: Nestydím se mluvit o svém platu, můj nejlepší plat byl 9600 eur

V nemocnici mi dali podmínku, že před nástupem musím zhubnout osm kilogramů. Když jsem tam přišla, požadovali, abych dál hubla. Dnes už bych to nedovolila, říká Hana Šlechtová z České republiky, která dva a půl roku pracuje jako zdravotní sestra v Saúdské Arábii.

Ještě ve škole jsem se rozhodla, že chci jet do Saúdské Arábie. A protože jsem dost upovídaná, zmínila jsem se o tom všem kolem sebe. Takže předsudky, které zmiňujete, jsem poslouchala možná šest let. Mám sedět doma a být vděčná za to, co mám. Odrazovali mě od toho i moji nejbližší. Dnes vím, že Saúdové jsou doma vychováváni k tomu, aby si ve všem věřili, zatímco tady o sobě lidé spíše pochybují. A mnozí, přestože mají své sny, se jich vzdají, ještě než se je pokusí uskutečnit.

Moje rodina byla šíleně vyděšená, zejména babičky a dědečkové. O prázdninách mi tradičně dávali knihy kritické k muslimskému světu, aby mě odradili; prostě se mě snažili nenásilně přesvědčit, abych tam nejezdila. Jedinou výjimkou byl můj strýc, který mi dal arabský slovník. Dnes jsem v Saúdské Arábii již více než dva roky a mohu říci, že jsem zde spokojená.

Kromě opravdu skvělého platu mi platí ubytování, cestu do práce a zpět a letenky domů a zpět. Za první dva roky smlouvy jsem dostala jeden plat navíc a bonus za podpis další smlouvy, který byl také více než slušný. Když to všechno sečtu, určitě bych jinde neměla víc.

Máme zde diferencované odměňování podle státní příslušnosti, tedy podle toho, odkud zaměstnanec pochází. Dostávám čtyřikrát vyšší plat než moji kolegové z Indie nebo Filipín. Naopak vydělávám méně než kolegové z USA nebo Anglie. Vychází tedy z ekonomiky dané země. Tento systém samozřejmě není v oddělení k ničemu dobrý, říká pro dennikn.sk.

Na druhou stranu každý předem ví, do jakých podmínek jde. Buď je budeme respektovat, nebo můžeme odejít. Ale podívám se na konkrétní čísla – můj základní plat je asi 80 tisíc korun, tedy asi 3200 eur. Kromě toho mám různé další platby.

Dostávám například příplatek za pobyt na jednotce intenzivní péče. Hodně také záleží na tom, kolik hodin pracuji. Za jednu dvanáctihodinovou přesčasovou směnu dostávám ke svému platu příplatek šest tisíc korun, tedy asi 240 eur.

Teď řeknu částku za měsíc, kdy jsem se opravdu „nadřela“, a přidám peníze, které mi dali na ubytování plus cestu do práce a z práce plus letenky domů a zpět. Tehdy jsem dostala 240 tisíc korun, což je asi 9600 eur. To byl zatím můj nejlepší plat.

Autor: Samo Buk, zdroj: dennikn.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/voltamax