Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Žena (45) pociťovala bolest při styku. Lékař ji odbyl: To je kvůli věku! Důvod byl ale mnohem strašlivější

Mara Kofoedová se o své diagnóze dozvěděla loni v prosinci. Nyní se rozhodla podělit o svůj smutný příběh ve snaze upozornit ženy, aby nikdy nepodceňovaly tělesné změny a nenechaly se odbýt u jednoho lékaře, který jim říká, že jsou v pořádku, i když se cítí mizerně.

Netušila jsem…

Pro 45letou Maru z Hudson Valley ve státě New York bylo šokující, když jí lékař oznámil, že má rakovinu vaječníků. „Měla bych podezření na rakovinu prsu, protože ji měla moje babička, takže tohle mi připadalo velmi nepravděpodobné. Ženy je třeba v tomto směru více školit. Víme o rakovině prsu, ale téměř nikdo nedokáže popsat příznaky rakoviny vaječníků. Je mezi nimi mnoho maličkostí a je velmi těžké dát to všechno dohromady. Ani doktor je takhle nespojoval,“ říká. 

Na začátku

Vzpomíná si na to, jak v roce 2017 začala pociťovat mírnou bolest při sexu. Dalším příznakem byl podivný pocit v okolí močové trubice. Nebyly to běžné problémy při močení, ale pociťoval jakýsi tlak vyvíjený na močový měchýř. „Změnilo se mi i močení. V noci jsem vstávala a chodila čůrat, což bylo pro mě nové a jiné. I přes den jsem častěji pociťovala nutkání na malou.“ Kofeodová se prý celkově cítila unavená a často trpěla zácpou. V květnu 2021 si všimla, že přibrala v pase. „Normálně jsem velmi štíhlá, takže když se mi zvětšilo břicho, začala jsem se obávat. V jiných partiích jsem hubla, takže to vypadalo, že jsem trochu přibrala, ale jen pod žebry. Slyšela jsem, že nadýmání je příznakem rakoviny vaječníků, ale je to pouze vágní příznak.“ 

Nejasné nadýmání

Američanka ale vůbec nemyslela na rakovinu. Nyní ví, že k nadýmání dochází i tehdy, když nádory rostou a obklopuje je tekutina. Tento stav se nazývá ascites. Lidé si plynatost a nadýmání spojují zejména s nevhodnou kombinací jídla, ale nikdy s ženskými orgány. Časem začala Mara pociťovat pálivou bolest v oblasti vaječníků a manželovi opakovala, že něco není v pořádku. K prvnímu gynekologovi se dostala až 30. listopadu 2021. Řekla mu o všech příznacích a chtěla podstoupit důkladné vyšetření, ale lékař ignoroval všechny symptomy a řekl, že ženy v jejím mém věku přestávají mít chuť na sex a „vyschnou“. Zaměřil se tedy pouze na její stížnosti ohledně bolesti při milování.

„Nezdalo se, že by ho znepokojovala velikost mého břicha. Chtěla jsem jít na sken, ale řekl, že ho nepotřebuji. Odešla jsem z prohlídky úplně traumatizovaná z toho, co mi řekl, jak mě ignoroval a jak odmítal, co jsem říkala. Jeho sestra mi poslala e-mailem dokument, ve kterém se uvádělo, že Pap test je v pořádku a mám přijít za rok,“ uvedla Kofoedová. 

Pomoc v nemocnici

Za deset dní po tomto setkání vyhledala místní pohotovost. Byl pátek 10. prosince a cítila, že přes víkend to nevydrží. „Nafouklé břicho bylo tak extrémně velké, že jsem nemohla chodit, dýchat, jíst, pít, spát, sedět a dojít si na záchod. Tlačilo mi na každý orgán. Bylo to tak intenzivní, že jsem si myslela, že zemřu. Byla to jedna z nejbolestivějších a nejstrašidelnějších věcí, jaké jsem kdy zažila.“  V nemocnici popsala všechny příznaky sestřičce, která se podívala na břicho a okamžitě pochopila, že to není normální a řekla, že ještě ten večer je třeba provést CT vyšetření. 

Lékaři později objevili nádor a Maru poslali k onkologovi. Ukázalo se, že jde o rakovinu vaječníků ve stádiu 3C. Každý vaječník měl nádor velký 12 centimetrů na jedné straně a 6,5 ​​centimetru na druhé. Na konečníku a močovém měchýři se nacházely ještě dva menší nálezy, které měly asi dva centimetry. „Před 10 dny mě lékař vyšetřil a ničeho si nevšiml. 28. prosince 2021 jsem podstoupila operaci debulkingu. Vybrali mi vaječníky, vejcovody, dělohu, děložní čípek a omentum, neboli výstelku, která drží všechno pohromadě,“ Následně podstoupila chemoterapii a dnes se jí naštěstí daří velmi dobře. Připisuje to i tomu, že se během léčby o sebe velmi dobře starala. Pokud by na další vyšetření čekala rok, jak jí doporučili v ordinaci, znamenalo by to pro ni smrt. 

Autor: Petra Trejbalová, Zdroj: www.yahoo.com, www.topky.sk, Náhledová fotografie: Pixabay.com/Victoria_Watercolor