Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

5 nejvíce šokujících sportovních tragédií, na které se nezapomíná. Například tragédie v Ibroxu

Sportovní historie se bohužel neskládá pouze ze světlých okamžiků a nezapomenutelných sportovců. Svět sportu bohužel zasáhly i tragédie.

V průběhu let otřáslo celým světem několik událostí, při nichž přišli o život sportovci, fanoušci, trenéři a mnoho dalších lidí spojených se sportem.

Katastrofa na stadionu Ibrox v roce 1902

Během britského domácího mistrovství 1901-02 sehrály národní fotbalové týmy Anglie a Skotska 5. dubna 1902 zápas v Ibrox Parku. V prvním poločase zápasu se zřítila část nově postavené tribuny West Tribune Stand a 200 až 300 fanoušků spadlo na betonovou podlahu pod ní.

O život bohužel přišlo 25 lidí a přes 500 jich bylo zraněno. Tato tragédie vedla k výrazné změně v architektuře stadionů, kdy dřevěné tribuny nahradily betonové.

Letecká tragédie v Gabonu v roce 1993

27. dubna 1993 se letadlo s většinou zambijské fotbalové reprezentace zřítilo do Atlantického oceánu. Tým byl na cestě do Dakaru v Senegalu na zápas kvalifikace na mistrovství světa ve fotbale 1994 proti Senegalu, krátce po startu z Libreville v Gabonu.

Nehodu způsobil pilot, který po požáru motoru vypnul nesprávný motor, což mělo za následek havárii. Všech 25 cestujících a pět členů posádky zahynulo.

Havárie letadla Alianza Lima v roce 1987

Peruánský fotbalový klub Alianza Lima si pronajal letadlo Fokker F27-400M peruánského námořnictva na zápas místní ligy. Po vítězném utkání ve městě Pucallpa nastoupil tým do letadla, aby se vrátil do Limy.

Letadlo se bohužel zřítilo do Tichého oceánu a zahynulo 43 lidí. Jediný, kdo přežil, byl pilot.

Katastrofa na stadionu Estadio Nacional v roce 1964

Dne 24. května 1964 hostilo Peru na Estadio Nacional v Limě Argentinu. Peruánský národní tým potřeboval vyhrát, aby se přiblížil kvalifikaci na fotbalový turnaj na olympijských hrách v Tokiu.

Ve druhém poločase rozhodčí neuznal peruánský gól a fanoušci se rozhořčili. Vtrhli na hřiště a policie se proti nim ohradila slzným plynem a násilím. Výsledkem byla nejhorší katastrofa v historii fotbalového svazu, při níž přišlo o život 328 lidí.

Neštěstí v Burnden Parku v roce 1946

Dne 9. března 1946 došlo během zápasu šestého kola druhé fáze FA Cupu mezi Boltonem a Stoke City k tragické události. Zápas se konal v Burnden Parku, který byl v té době domovským stadionem Boltonu a měl jen základní vybavení.

K tlačenici došlo na Railway Endu, kde se shromáždilo více lidí, než byla povolená kapacita, což způsobilo smrtelnou tlačenici, při níž zahynulo 33 lidí a přes 400 fanoušků bylo zraněno. Toto neštěstí přimělo Velkou Británii k přijetí významných opatření, která měla v budoucnu zabránit přeplnění stadionů při sportovních akcích.

Autor: Stanislav M., zdroj: bolavip.com, Titulní obrázek: Wikimedia Commons / Public DomainKatastrofa na stadionu Ibrox