Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

5 nejzajímavějších výtahů na světě – pro ty, kteří se nebojí

Bojíte se výtahů, nebo se jimi rádi vozíte? Pokud patříte k těm druhým, určitě si náš článek přečtěte až do konce. Připravili jsme pro vás 5 nejdobrodružnějších, nejbizarnějších a nejrychlejších výtahů na světě, kterými se určitě budete chtít někdy svézt.

Historie výtahů

Ač to zní neuvěřitelně, samotné výtahy používá lidstvo již více než 2 tisíciletí. Již v roce 236 př. n. l. bylo podle starověkých spisů vynalezeno zvedací zařízení, které je považováno za předchůdce dnešních výtahů. Ironií osudu je, že za konstruktéra tohoto starověkého výtahu je považován učenec Archimédes, kterého si jistě pamatujete z Archimédova zákona ve fyzice na základní škole. Kabina Archimédova výtahu byla zavěšena na konopném laně a do výšky ji zvedal ručně poháněný trakař.

Výtahem se jako jediným ve Francii chlubil o několik století později také král Ludvík XIV. Nerad prý chodil po schodech, a tak pro něj jeho dvorní stavitel nechal postavit výtah, který připomínal létající křeslo.

V této době samozřejmě výtahy ještě tahali lidé nebo k nim byla zapřažena zvířata.

Éra moderních výtahů začala v roce 1853 vynálezem výtahu, v němž E. G. G. Otis používal lano, kladku a závaží. Poprvé byl instalován v Křišťálovém paláci v New Yorku. Zpočátku se výtah pohyboval rychlostí 0,2 m/s. Pro srovnání, dnešní výtahy se pohybují rychlostí od 2,5 m/s do 21 m/s.

Otis šokoval ještě jedním způsobem – vynalezl bezpečnostní zařízení, které v případě přetržení lana zabrzdilo kabinu výtahu a zabránilo jejímu pádu. Rozhodl se tento objev lidstvu dokázat tím, že se na plošině tohoto výtahu sám projel a během jízdy sekerou přesekl jeho lana.

Fascinující výtah v AquaDome, Berlín, Německo

Chtěli byste si připadat jako uprostřed oceánu, aniž byste se namočili? Udělejte si výlet do nedalekého Berlína a ubytujte se v jednom z hotelů řetězce Radisson Blue díky dnešním levným letenkám. Právě v tomto hotelu se totiž nachází obrovské 25 metrů vysoké akvárium s milionem litrů mořské vody. Žije v něm přibližně 1 500 živých ryb.

Venkovní výtah Bailong, Zhangjiajie, Čína

Pokud se chystáte do Číny, rozhodně doporučujeme nejvyšší venkovní výtah na světě, výtah Sto draků. Vyveze vás do výšky přes 300 metrů na vrchol skály, odkud můžete pozorovat jedinečné pískovcové masivy okolní krajiny, z nichž některé dosahují výšky až 800 metrů.

Městský výtah Sky Tower, Auckland, Nový Zéland

Na druhém konci světa se nachází výtah, kterým by měli jezdit jen lidé, kteří se v žádném případě nebojí výšek. Jedná se totiž o kabinu klouzající po boku místní nejvyšší, 70patrové budovy. Z proskleného okna výtahu v podlaze můžete pozorovat rušný život v ulicích přímo pod vámi.

Nejvyšší výtah na světě – výtah ve zlatém dole Mponeng společnosti AndloGold Ashanti v Jihoafrické republice

Tento výtah slouží horníkům, kteří pracují v místním zlatém dole. Během 3 minut dokáže výtah vyvézt horníky do hloubky 2 283 metrů, což je 4,5krát rychleji, než by to dokázal výtah nejvyšší budovy světa Burdž Chalífa v Dubaji. Druhý výtah v tomto dole může vyvézt až 120 horníků najednou do hloubky 3 597 metrů, ale o něco pomaleji.

Nejrychlejší výtah na světě – výtah Hitachi, finanční centrum Guangzhou CTF

Teprve koncem loňského roku se do Guinnessovy knihy rekordů zapsal nový nejrychlejší výtah na světě, výtah Hitachi. Pohybuje se neuvěřitelnou rychlostí až 21 m/s. Překonání 95 pater mu trvá pouhých 42 sekund. Je tedy o 0,5 m/s rychlejší než jeho předchůdce v šanghajské věži.

Autor: Denisa Štefunková, zdroj: Byvaniein.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/Tama66