Dnes se budu věnovat několika fintám, které mi pomáhají cítit se uvolněně a bezstarostně, lépe usínat i spát a které mi celkově zvyšují kvalitu života. A navíc za ně nemusím platit.
Procvi te si bráni ní dýchání
Každou noc před spaním cvičím brániční dýchání. Tedy hluboké břišní dýchání, které se během nádechu zaměřuje na úplné naplnění plic vzduchem, následované velmi pomalým výdechem až do úplného vyprázdnění plic a opětovnému stažení bránice.
Původoně jsem s tímto cvičením začal na radu mého fyzioterapeuta a nevěnoval jsem se mu příliš pravidelně. Postupem času se ale pro mě toto cvičení stalo opravdu důležitou součástí mých každodenních návyků.
Na toto téma existuje mnoho publikací, blogů, článků a videí, ve skutečnosti ale nejde o žádnou velkou vědu. Není potřeba prokousávat se hromadou teorie ani platit žádný kurz, jelikož dýchání je něco, co všichni umíme automaticky. Stačí jen přepnout z autopilota na hluboký, úmyslný nádech, naplnit plíce vzduchem, pár vteřin ho v plicích podržet a poté pomalu vydechnout.
Efekt takového dýchání je okamžitý i dlouhodobý. Stručně řečeno, tento způsob dýchání mění náš nervový systém z režimu „bojuj nebo uteč“ a uvede nás do režimu „odpočinek a trávení“. To znamená, že se sníží naše srdeční frekvence a krevní tlak a v takovém módu se snižuje hladina stresu.
Kladení otázek a naslouchání
skutečné naslouchání odpovědím je účinný způsob, jak vybudovat intimitu v našich vztazích a spojit se s jiným člověkem či sám se sebou způsobem, který je efektivní pro všechny zúčastněné. Takový vztah totiž zvyšuje náš smysl pro empatii, sebevědomí, spolupráci a důvěru.
Zkuste se zeptat blízké osoby nebo i sám sebe:
• Kdybyste mohl do konce života jíst jednu kuchyni, která by to byla?
• Co si myslíš, že se stane, když zemřeme?
• Věříš v mimozemšťany?
• A co duchové?
• Jaká je vaše nejranější vzpomínka z dětství?
• Kdybys mohl cestovat v čase, kam by ses vydal?
• Co je to láska?
• Jaký je tvůj plán přežití v případě zombie apokalypsy?
Kreativitě se meze nekladou, doporučuji ptát se – zvláště sám sebe – na intimní a niterná témata a sledujte při tom své vnitřní pocity. Je to velmi účinný způsob, jak poznat lépe sám sebe.
Udělejte z budoucnosti jídlo
Až budete příště vařit jídlo, zkuste uvařit dvojnásobek a polovinu schovat do ledničky na příští den. Ušetříte energii – jak plyn či elektřinu – tak energii vlastní. Zároveň je známé, že odleželý pokrm má mnohem intenzivnější a komplexnější chuť.
Hledejte drobné způsoby, jak šířit laskavost
Laskavost je pro vás dobrá a je dobré ji uvádět v praxi. Je to dokonalá smyčka pozitivní zpětné vazby: dělat dobro = cítit se dobře = ostatní lidé se cítí dobře = dělat dobro a tak dále, pořád dokola. Kdo by nevěděl, jak na to, může se inspirovat těmito tipy:
• Zanechte kladnou recenzi na oblíbenou restauraci, bar, obchod nebo službu,
která je pro vás důležitá
• Poděkujte mávnutím řidiči auta, které vás pustilo
• Na procházce seberte tři kusy odpadků
• Nechte pro někoho otevřené dveře
• Znovu naplňte formičky na led
• Připravte milované osobě šálek čaje
• Zamávej svému sousedovi
• Napište dopis kamarádovi a pošlete mu ho
Pusťte si svou oblíbenou píseň a roztančete ji
Na tom pustit si starou dobrou píseň a roztančit své pocity je něco velmi osvobozujícího. Často se přistihnu, že tančím po ránu v kuchyni nebo v koupelně, často také při úklidu.
Osobně dávám v tomto případě přednost taneční hudbě nevalné kvality z devadesátých let nebo balkánské dechovce, o které si myslím, že dokáže rozhýbat i toho nejzarytějšího introverta. Konkrétní žánry ani interprety si vám ale nedovolím doporučovat. Myslím, že každý má v tomto směru rád to svoje a tak je to zcela správně.
Zapátrejte ve své paměti a najděte alespoň jednu píseň, která vás dokáže rozhýbat a pusťte si ji. Pokud se stydíte, udělejte si soukromí a pak už se jen hýbejte do rytmu, jakkoliv vás napadne. Nemusíte být žádný extra tanečník, vaše tělo a jeho přirozený smysl pro rytmus, který v sobě má úplně každý, se o to postará samo. Cílem je vypustit páru, ulevit si od stresu a načerpat nějaké ty endorfiny.
Autor: Jakub Sčuro, zdroj: redakce, Titulní obrázek: Pixabay.com/silviarita