Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

6 tisíc let stará hrobka v Egyptě ukrývala mumifikovaná zvířata. Co odhalila?

Je tomu více než štyři roky, kdy světem obletěla zpráva o novém nálezu archeologů. Více než 6 tisíc let stará hrobka v sobě ukrývala mumifikovaná zvířata, která byla v té době považována za posvátná. Co se v hrobce našlo?

Obrovská událost

Také jste si v dětství přáli být archeologem? Možná je škoda, že jste se tohoto dřívějšího snu nedrželi. Mohli jste být u toho, kdy archeologové odkrývali tajemství hrobky, která je stará několik tisíc let. Na nalezišti poblíž egyptské Káhiry byl nalezen doslova poklad, dosud neobjevená hrobka, o které ještě do nedávna neměl nikdo ani tušení. Našlo se ní několik desítek zvířat. Která to byla? Možná budete překvapeni.

Posvátná zvířata

Staří Egypťané uznávali za posvátné zejména kočky a skaraby. Toto pohřebiště posvátných zvířat vzniklo někdy během vlády Páté dynastie, v době Staré říše. Po odkrytí hrobky byli památkáři doslova u vytržení. Našli totiž několik mumifikovaných koček, ale také brouky. Právě skaraby považovali Egypťané za posvátné, proto mumifikovali i je. Brouci se nacházeli v zapečetěných rakvích, které nesly jejich namalovaný znak.

Desítky soch

Na svou poslední cestu si posvátná zvířata mohla „vzít“ také několik desítek dřevěných pozlacených kočičích soch, které byly v hrobě také odhaleny. Našla se také jedna bronzová socha, která zobrazuje Bastet, kočičí bohyni.

Odkrytí hrobky se stalo významnou událostí a navždy se zapsalo do dějin archeologie.

Zdroj: bbc.com. Náhledová fotografie: Pixabay.com/blende12