Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Nevyhazujte banánové slupky! Víte, jak je nejlépe využít na zahradě a získat z nich cenné živiny pro rostliny?

Kompostování je skvělý způsob, jak přeměnit odpad z domácnosti na bohatý a výživný rostlinný materiál. Pokud se zajímáte o výživu rostlin, pravděpodobně jste slyšeli, že banánové slupky se rychle rozkládají a minerály z nich jsou prospěšné pro zdravý růst rostlin. Víte, jak nejlépe využít banánové slupky?

Jak využít banánové slupky na zahradě

  1. Tekuté hnojivo
    Nejprve nakrájejte banánové slupky na malé kousky o velikosti asi 1 až 2 cm čtverečních. Vložte je do kbelíku nebo sklenice a zalijte vodou. Nádobu uzavřete víkem a umístěte ji na teplé místo mimo dosah přímého slunečního světla. Nechte slupky dva až tři dny louhovat a jednou denně je promíchejte. Nakonec nálev přeceďte přes síto do konve na zalévání rostlin a použijte.
  2. Sušené vločky
    Pokud chcete rostlinám dodat živiny s pomalým uvolňováním, vyrobte si z banánové slupky vločky. Opět nejprve nakrájejte banánové slupky a položte je v jedné vrstvě na plech vyložený pečicím papírem. Slupky sušte na slunci nebo v troubě na nejnižším stupni – trvá to asi 4 hodiny. Po vysušení je přendejte do mixéru a rozmixujte na hrubý, vločkový prášek.

Prášek nasypte na povrch půdy a lehce jej zapracujte. Použijte jednu čajovou lžičku na metr čtvereční půdy a opakujte každý měsíc během vegetačního období. Při každém zalévání se z vloček do půdy uvolní malé množství živin, které rostliny posílí a podpoří jejich zdravý růst.

  1. Mulčování
    Banánové slupky jsou také dobrým mulčem, protože přitahují hmyz a mikroorganismy, které jsou pro rostliny prospěšné. Potlačují také plevel a zadržují vlhkost. Nakrájené slupky jednoduše rozprostřete na půdu kolem základny rostlin, přičemž kolem stonků rostlin ponechte asi deseticentimetrovou zónu bez mulče.

Na vrchol slupek aplikujte posekanou trávu nebo slámu, abyste je pomohli rozložit.

Autor: Sabína Zavarská, zdroj: mojdom.sk, plantcaretoday.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/succo