Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

7 zajímavostí o kůži, které jste možná vůbec netušili

Některé věci považujeme za příliš samozřejmé na to, abychom se o nich snažili dozvědět více. Patří mezi ně i kůže – největší orgán, který má spoustu životně důležitých funkcí. Že ji nepovažujete za zajímavé téma k hovoru? Následující fakta vás přesvědčí o opaku. Podle nás je fascinující!

1. Kůže je překvapivě velká a těžká

Velikost plochy kůže se u dospělého člověka pohybuje kolem 1,5–2 m² a tvoří až pětinu celkové hmotnosti lidského těla. Pokud byste z ní svlékli osobu vážící 80 kilogramů, včetně pokožky, škáry a podkožního vaziva by vážila přibližně 20 kg.

2. Proměnlivá tloušťka

Tloušťka lidské kůže se pohybuje v rozmezí 0,4-4 mm. Nejtenčí vrstvu najdete na očních víčkách, uších, předkožce penisu a vlasové pokožce. Nejhrubší naopak na zádech, ploskách nohou a dlaních. Ženy, děti a staří lidé mají kůži o něco tenčí než muži. Podkožní vazivo je naopak dvojnásobně tlustší u ženské populace, a to bez ohledu na to, zda žena trpí nadváhou.

3. Stovky kožních nemocí

K nejčastějším projevům onemocnění kůže patří suchá pokožka a atopický ekzém. Ve skutečnosti však rozlišujeme více než 300 různých kožních nemocí. K nejhorším onemocněním patří těžká vrozená vada – ichtyóza typu Harlekýn. Na světě jí trpí jen pár dětí a její příznaky spočívají v neustálé tvorbě šupin. Kůže postižená touto chorobou praská, je bolestivá a výrazně omezuje v pohybu.

4. Citlivou pletí trpí téměř polovina populace

Máte ve svém okolí někoho, kdo si stěžuje na zvýšenou citlivost kůže? Takových lidí pravděpodobně znáte mnohem více – podle posledních průzkumů se problém týká přibližně třetiny dospělé populace. Častěji pak trápí ženy, které tvoří zhruba 60 % z celkového počtu osob. Naštěstí existují zaručené postupy, jak pečovat o suchou pokožku a předcházet nepříjemným projevům.

5. Metropole mikroorganismů

Na první pohled se na ní neděje nic zvláštního. Ve skutečnosti to však na povrchu kůže žije. Sídlí zde miliarda mikroorganismů, které si čas od času udělají výlet přes svrchní vrstvu a způsobí lokální infekci.

6. Jedna rakovina na pět tisíc obyvatel

Nádorové onemocnění největšího lidského orgánu je pro mnoho lidí velkým strašákem. Není divu, rakovina kůže se vyskytuje poměrně často: na 100 tisíc obyvatel je připisován průměrně 21 případů. Nejvíce pacientů připadá na muže ve věku nad 50 let a ženy ve věku 10 – 29 let, u nichž je zvýšený výskyt připisován zejména nadměrnému slunění bez patřičné ochrany před UV zářením.

7. Mateřské znaménko není piha

Slovo piha používáme k označení barevné skvrny – místa s nahromaděným pigmentem, termín znaménko přísluší speciálním tzv. névovým buňkám. K nahromadění kožního barviva obvykle dochází také v oblasti znamének, ale není to podmínkou.

zdroj: Youtube.com

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *