Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

7000 let starý polský Stonehenge překvapil archeology

Archeologové určili stáří polského “Stonehenge” – záhadné neolitické stavby objevené v západopomořanském vojvodství Nowy Objezierz. Ukázalo se, že objekt je mnohem starší, než se předpokládalo, informuje polský časopis Science in Poland.

Starověký objekt byl objeven v roce 2017 pomocí satelitních snímků Google a dostal název Rondel, protože se na něm nacházely čtyři pravidelné příkopy a valy v podobě kruhů, které byly nyní zarovnány zemědělskou činností. Celkový průměr stavby je 110 metrů. Skládá se z centrálního nádvoří, čtyř valů a vstupní brány. Podle historiků se zde prováděly magické rituály.

Přesné stáří stavby zůstávalo dlouho jen domněnkou. Stáří se podařilo určit až díky radiokarbonové metodě. Analýza ukázala, že polské Stonehenge bylo postaveno kolem roku 4850 př. n. l. a bylo používáno 200 až 250 let.

“To je velmi senzační vzhledem k tomu, že se toto stáří shoduje s datováním staveb na Dunaji, které jsou považovány za nejstarší,” říká vedoucí projektu, profesor Lech Czerniak z Gdaňské univerzity.

Ukázalo se také, že příkopy nebyly vykopány ve stejnou dobu, ale s odstupem několika desetiletí. Podle vědců byly příkopy pro místní obyvatele jakýmsi “kalendářem”.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Ancient-origins, Titulní obrázek: Pixabay.com/pasja1000