Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Rakouské lyžování není jen Semmering

Pro znalce i začátečníky

Patří lyžování k těm aktivitám, které si v zimě rozhodně nemůžete nechat ujít? V rakouských Alpách má každá destinace pohádkové kouzlo horské vesnice a atmosféru špičkového lyžařského střediska. Najdete zde nespočet kilometrů sjezdovek, které se táhnou podél širokých zasněžených kopců nebo sjezdovek olympijské úrovně pokrytých prachovým sněhem. Ať už zamíříte do útulné rodinné horské chaty nebo do dřevěné tyrolské restaurace s výhledem na majestátní scenérii Alp, všude se budete cítit vítáni.


Na výběr je tolik možností

Když se řekne Alpy, většině lidí se okamžitě vybaví lyžování. Jak by ne, jde o jednu z nejlepších lokalit pro zimní sporty vůbec, ať už chcete v klidu sjíždět mírné kopce, nebo sjíždět prudké svahy. Lyžování v Rakousku představuje široké prosluněné sjezdovky pro začátečníky i zkušené lyžaře, velké snowparky, freeridové zóny, moderní vleky, skibary a kvalitní ubytování a gastronomii.

Deset nejoblíbenějších středisek

1. Kitzbühel / Kirchberg
2. Mayrhofen
3. Planai / Schladming / Ski amade – Steiermark
4. Hintertuxer Gletscher / Hintertux / Zillertal
5. Sölden
6. Heiligenblut / Grossglockner – Kärnten
7. Saalbach Hinterglemm / Leogang / Fieberbrunn
8. Hinterreit / Saalfelden – Salcbursko
9. Serfaus / Fiss / Ladis
10. St. Johann in Tirol

Musíte si umět vybrat

Rakouská střediska se 7 200 km sjezdovek a osmi ledovci patří k nejlepším na světě. Lyžování u našich sousedů je pro slovenské turisty atraktivní díky blízké dojezdové vzdálenosti, přijatelným cenám a kvalitním sjezdovkám všech obtížností.

Stuhleck – Spital am Semmering: Pokud neplánujete příliš dlouhé alpské lyžování, je pro vás toto oblíbené lyžařské středisko ideální. Je snadno dostupné z Bratislavy a jeho výhodou je, že se domů můžete vrátit ještě týž den a nemusíte řešit ubytování. Ve Stuhlecku můžete lyžovat na sjezdovkách o celkové délce 24 km a skipasy vás vyjdou podobně jako na Slovensku.

Skicirkus Saalbach: Skicirkus je dokonale propojená síť 270 km sjezdovek mezi čtyřmi kvalitními středisky v Salcburských horách. Celý komplex patří mezi tři největší v Rakousku. Nejvíce si zde přijdou na své středně pokročilí a pokročilí lyžaři.
Schladming Dachstein: leží ve spolkové zemi Štýrsko a patří do komplexu Ski Amade. Tento největší rakouský lyžařský areál nabízí například jednorázovou permanentku, která zpřístupňuje 270 vleků a lanovek a 860 km sjezdovek. Centrem lyžařské oblasti Schladming Dachstein je středověké město Schladming, které je srdcem lyžařské houpačky přes čtyři vrcholy (Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm).
Nassfeld: jedná se o nejmodernější středisko v Korutanech, které se nachází téměř na hranicích s Itálií. Zdejších 110 km sjezdovek vede převážně po travnatých pastvinách v řídkém porostu. Lyžařský areál má ideální podmínky pro carving, freeride a snowboarding.

Dachstein West – tato lyžařská oblast se nachází v Horním Rakousku. Klíčovými středisky Dachsteinu West jsou Gosau, Russbach a Annaberg, které jsou dobře propojeny silniční i veřejnou dopravou. Přestože se jedná o největší lyžařské středisko v Horním Rakousku, délka sjezdovek je přibližně 85 km. Pro běžkaře je však se svými 190 km běžeckých tratí jako stvořený.

Kitzbühel: tato oblast spadá do spolkové země Tyrolsko. Kromě legendární strmé sjezdovky Streif nabízí také mnoho tratí ideálních pro začátečníky. Celková délka sjezdovek je přibližně 180 km. Celá lyžařská oblast se rozkládá na ploše 463 hektarů, což zpřístupňuje obrovskou plochu volného terénu.

Sölden: nachází se přibližně 20 km od hranic s Itálií. Středisko leží v nadmořské výšce přes 1300 m a je obklopeno mohutnými vrcholy, z nichž 6 přesahuje 3 000 m n. m. V okolí se nacházejí i další lyžařské areály. Většina z více než 140 km sjezdovek je lehké až střední obtížnosti, ale jsou zde i černé sjezdovky o celkové délce asi 30 km.

Saalbach Hinterglemm: leží na hranicích mezi Salcburskem a Tyrolskem, necelých 28 km od Kaprunu. Nabízí neuvěřitelných 270 km sjezdovek zejména pro začátečníky a méně zkušené lyžaře. Na své si zde však přijdou i freestylisté a milovníci adrenalinu na černých sjezdovkách.

Sefaus/Fiss/Ladis: středisko tvoří tři tyrolské vesnice, které se nacházejí přibližně 40 km od rakouských hranic s Itálií a Švýcarskem. Nachází se v nadmořské výšce přes 1200 m n. m. a můžete si zde užít více než 210 km sjezdovek, z nichž asi ¾ jsou vhodné pro začátečníky a středně pokročilé lyžaře.

Kaprun: Kaprun se nachází na ledovci Kitzsteinhorn, asi 60 km od Salcburku. Nadmořská výška střediska je 3023 m n. m. a nachází se zde 29 sjezdovek o celkové délce 138 km. Tato lyžařská oblast je známá nejen díky nabídce snowboardingu, ale také díky lákavé kombinaci strmých a méně strmých sjezdovek.V okolí Kaprunu a Zell am See si můžete užít zábavu ve čtyřech doplňkových střediscích Kitzsteinhorn, Maiskogel, Schmittenhöhe a Lechnerberg.Výhodou této oblasti je jistota sněhu téměř po celý rok.

Přeplněné vleky, přeplněné sjezdovky a žádné místo v chatě? S tím se na lyžařské dovolené v Rakousku nesetkáte. Kilometry a kilometry sjezdovek, krásná příroda, skvělé ubytování a mega dávka sněhu vám zaručí, že si lyžování v Rakousku užijete i letos.Stačí si tedy vybrat směr, připravit zavazadla, připnout lyže a oprášit němčinu. Tak hurá na sjezdovky.

Titulní obrázek: Pixabay.com/Walkerssk