Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Jak finská polka porazila mocnou Rudou armádu

Tři měsíce poté, co Hitler napadl Polsko, což vyvolalo řadu ošklivých a nákladných válek po celém světě, Sovětský svaz využil příležitosti k invazi do Finska, aby urovnal některé dlouhodobé politické otázky, většinou proto, aby vzal Finsku půdu a použil ji jako nárazník mezi nově pokřtěným městem Leningrad a rostoucí mocí nacistického Německa. Finové tvrdě bojovali v mrazivých teplotách a odráželi sovětské útoky po dobu dvou měsíců, zpočátku způsobili útočníkům značné ztráty. Rudá armáda se však tvrdě vrátila a překonala finskou obranu v pozdějších fázích války. Nepřátelství nakonec skončilo podpisem Moskevské mírové smlouvy, ale bylo to Finsko, kdo tahal za kratší konec. Byli nuceni postoupit Sovětskému svazu značné území ve výši téměř jedné desetiny jejich celého území, což znamenalo ztrátu 30 procent jeho ekonomických aktiv. Podmínky mírové smlouvy pochopitelně Finsko zahořkly.

O patnáct měsíců později, když se nacistické Německo připravovalo na invazi do Sovětského svazu, se Finsko připojilo v naději, že kombinovaný útok srazí mocný Sovětský svaz na kolena a Finsko získá zpět svá ztracená území. Tento druhý konflikt byl nazván pokračovací válka.

Finsku se s pomocí Hitlerovy armády podařilo zahnat sovětskou armádu zpět a do léta 1941, pouhé tři měsíce po válce, Finsko získalo zpět všechna svá území, která ztratilo se Sovětským svazem během zimní války a další. Když Rudá armáda ustupovala z města Vyborg na Karelské šíji, asi 130 km severozápadně od Petrohradu, ukrývala rádiem řízené miny v celé oblasti.

Finové se nejprve podivovali podivným výbuchům min, které se zdály vybuchovat v náhodných časech. Měli podezření, že by mohly být spuštěny časem. 28. srpna 1941 pak finská armáda našla asi 600 kg výbušné nálože instalované pod mostem Moonlight. Nálož byla připevněna k podivnému zařízení, zřejmě spoušti. Vojáci rychle doručili zařízení do komunikačního oddělení, kde kapitán inženýrství Jouko Pohjanpalo, odborník na rádiovou komunikaci, demontoval zařízení a zjistil, že spoušť je řízena rádiem. Uvnitř rádiového přijímače byly tři zvukové žehličky, které kmitaly na specifických frekvencích. Když všichni tři vibrovali společně, v reakci na třítónový akord, který byl hrán na frekvenci, na kterou bylo rádio naladěno, mina explodovala.

Aby zabránili Sovětům ve spuštění min, potřebovali rušící signál na této konkrétní frekvenci. Obvykle je rušicí frekvence vysoce výkonným bílým šumem, ale v tomto případě byla spouštěcí frekvence 715 kHz, což bylo v pásmu AM používaném rádiem. Jakýkoli signál vysílaný na této frekvenci mohl být slyšen na rádiovém přijímači naladěném na tuto konkrétní frekvenci. Tak proč nepřenášet hudbu na frekvenci rušení namísto náhodného šumu? Byla vybrána rychlá polka s názvem Säkkijärvi polkka, která byla hrána ve smyčce 24 hodin denně finskou veřejnoprávní společností Yleisradio. Když si Rusové uvědomili, co Finové dělají, změnili spouštěcí frekvenci. Mezitím zkoumání demontovaných spouštěčů odhalilo, že rádiové miny mohou být provozovány na třech různých rádiových frekvencích. Finové tedy začali hrát Säkkijärvi polkka na všech třech frekvencích. To pokračovalo nepřetržitě po dobu tří měsíců, dokud se baterie v dolech nevybily. Strategie byla tak účinná, že z asi tisíce min ve městě jich vybuchlo jen 12.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Amusingplanet, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/J. Taube – Starosta Viborgu, kapitán Arno Tuurna, vítá německého diplomata Karla Schnurreho (vpravo) na nádraží ve Viborgu