Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Zapomenuté nástěnné malby ze sovětské éry

Vyprávění příběhů prostřednictvím mozaik a nástěnných maleb je tradice, která sahá až do starověku. Během sovětské éry byly nástěnné malby široce používány jako médium propagandy, šíření myšlenek a sloganů prostřednictvím pestrobarevných uměleckých děl na stěnách továren, škol, vládních budov a obytných bloků po celém Sovětském svazu. Nástěnné malby často zobrazovaly tvrdě pracující muže a ženy v hrdinských proporcích. Ty na vládních budovách, školách atd. oslavovat sovětské dělníky, vědce, vojáky, horníky, oceláře, dojičky, sportovce a kosmonauty. Mozaiky na obyčejných činžovních domech byly často věnovány dějinám komunismu a Vladimíru Leninovi, zobrazovaly lidi všech věkových kategorií a pohlaví jako budovatele komunismu.

Některé z prvních sovětských mozaik se objevily během Stalinovy vlády v roce 1930, zdobící velké neoklasicistní vlakové stanice, divadla a stanice moskevského metra. To vypadlo z módy v roce 1950 pod Nikitou Chruščovem, ale znovu se objevil pod Leonidem Brežněvem v pozdních 1960 a 1970. Tehdy vznikla většina umění, které se nyní objevuje po celém východním bloku.

Mozaikové umění bylo štědře financováno. Všechny nové veřejné budovy měly 5 % rozpočtu vyčleněno na “umělecké prvky”. Pokud by se jednalo o prestižní budovu, navrhli by je místní umělci. Všechno, co Sověti v té době dělali, bylo gigantického rozsahu. Tam jsou některé nástěnné malby, které jsou osm podlaží vysoký.

Amatérští fotografové i profesionálové, místní obyvatelé i turisté se snažili zachytit fotoaparátem tato úžasná umělecká díla dříve, než se z nich stanou trosky. Takové fotografické snahy vyústily v několik projektů a knih. Dennis Keen, Američan žijící v Almaty v Kazachstánu, provozuje webovou stránku Monumental Almaty, kde dokumentuje tyto památky ze sovětské éry kolem AlmatySovětské mozaiky na Ukrajině jsou dalším projektem, který shromažďuje fotografie dekorativních nástěnných maleb po celé Ukrajině, zatímco sovětské mozaiky dělají totéž pro nástěnné malby po celé Gruzii. Existuje také nová umělecká kniha s názvem Dekomunizovaná: Ukrajinské sovětské mozaiky od kyjevského fotografa Jevgena Nikiforova, která dokumentuje mozaiky sovětské éry po celé Ukrajině.

sovětské nástěnné malby-3

Velká nástěnná malba ze sovětské éry v Ulan-Ude, Burjatská republika. Foto: digitalcosmonaut/Flickr

sovětské nástěnné malby-1

Obrovská nástěnná malba na opuštěné budově v Zestap’oni v Gruzii. Fotografie: orientalizace/Flickr

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Amusingplanet.com, Titulní obrázek: Nástěnná malba ze sovětské éry v běloruském Minsku. Foto: Terry Feuerborn / Flickr