Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Analýza DNA téměř stovky egyptských mumií vědce šokovala

Německým vědcům z Institutu Maxe Plancka a Univerzity Tübingen se podařilo částečně zrekonstruovat genom 90 egyptských mumií – stářím 1500 až 3500 let. Po provedení analýzy došli k překvapujícímu závěru: staří Egypťané nebyli Afričané. Jedni měli kořeny turecké a další přišli z jižní Evropy a z míst, kde se dne rozkládá Izrael, Jordánsko, Sýrie, Libanon, Gruzie a Abcházie.

Nedávno provedli podobný průzkum i biologové z genealogického centra iGENEA v Curychu, kde analyzovali materiál pouze jedné mumie. Jednalo se o ovšem o samotného faraóna Tutanchamona. Jeho DNA extrahovali z kostní tkáně levého ramene a levé nohy.

Odborníci z iGENEA porovnali DNA faraóna a současných Evropanů a zjistili, že mnoho z nich, je Tutanchamonovými příbuznými. V průměru je zhruba polovina evropských mužů „tutanchomony“. V některých zemích je to až 60% – 70%, například ve Velké Británii, Francii nebo Španělsku.

DNA porovnávali s haploskupinami, charakteristickými sekvencemi DNA, které se předávají z pokolení na pokolení a uchovávají se takřka beze změn. Příbuznými faraóna Tutanchamona jsou nositelé haploskupiny R1b1a2. Vědci zdůraznili, že s tutanchamonskou R1b1a2, rozšířenou u evropských mužů, se u dnešních Egypťanů téměř nesetkáme, její podíl nepřekračuje 1%. „Je pravdu zajímavé, že Tutanchamon byl geneticky Evropan“, usmívá se ředitel iGENEA Roman Scholz.

Genetický výzkum Švýcarů a Němců ještě jednou potvrdil, že většina dnešních Egypťanů není potomky faraónů. Nemají se svými starověkými vládci téměř nic společného. Což v určité míře vysvětluje některé zvláštnosti egyptské společnosti. Samotní faraónové odtud nepochází.

„Předpokládám, že společný předek egyptských králů a Evropanů žil na Kavkaze zhruba před 9500 lety“, sdělil Scholz. „Přibližně před 7000 lety se jeho přímí potomci rozptýlili po Evropě. Někteří se dostali až do Egypta a někdo z nich dokonce i do postavení faraóna“. Výsledkem ale každopádně je, že prapředci Tutanchamona, stejně jako i on sám, patřili k europoidní (kavkazské) rase.

zdroj: Youtube

zdroj: itbankdna.org/Titulní obrázek: Pixabay.com/ESD-SS