Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Bombastický objev v Antarktidě pod ledem: to, co odhalil satelit NASA, vědci ani v nejmenším nečekali

Existují dva různé typy antarktického ledu: pevninský a mořský. Mořský led vzniká, když zamrznou horní vrstvy Jižního oceánu. Ledová pokrývka je sezónní, většina oceánského ledu taje v létě. Ihned poté dochází k rozkvětu fotosyntetických řas. Až donedávna se odborníci domnívali, že mořský led brání přístupu světla do vrstev pod ledem. Nový výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Marine Science však naznačuje, že květy fotosyntetických řas, tzv. fytoplanktonu, mohou růst a dokonce prosperovat ještě před ústupem ledu.

Fytoplankton tvoří základ většiny vodních potravních řetězců a podporuje růst dalších složitých forem života. Vědci z Brownovy univerzity a Aucklandské univerzity našli na základě dat získaných ze satelitů NASA důkazy o obrovských plochách těchto fotosyntetických forem života žijících pod zmrzlým povrchem. “Objev těchto květů pomáhá zpochybnit paradigma, že oblasti pod mořským ledem jsou bez života, a vyvolává důležité otázky o potravních sítích, které se mohou nacházet pod ledem v Antarktidě,” řekl časopisu Newsweek spoluautor studie, polární oceánograf Christopher Horvat. Tyto sítě by podle něj mohly pokrýt podoceánskou oblast o rozloze až pět milionů kilometrů čtverečních.

Odborníci však objevili život i v oblastech, které nikdy nespatřily světlo světa. V loňském roce nalezl mořský biogeograf Huw Griffiths z British Antarctic Survey a jeho kolegové formy mořského života na balvanu na mořském dně pod antarktickým ledovým šelfem, téměř 915 metrů pod hladinou. “O životě pod plovoucími ledovými šelfy Antarktidy toho víme jen velmi málo. Ledové šelfy pokrývají asi třetinu kontinentálního šelfu, ale naše znalosti jsou založeny pouze na několika málo záznamech z vrtů. Tyto otvory nám poskytují malé snímky toho, co žije na mořském dně, ale většina toho, co víme, pochází z krátkých videí a fotografií pokrývajících velmi malou oblast,” vysvětlil Griffiths.

zdroj: Newsweek.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/12019