Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Chcete vlastnit moderný dům za méně než 600 000 kč? Seznamte se s jedinečným domem Tiny House

Unikátní projekt Tiny House Marka Popáleného dokazuje, že stylové moderní bydlení nemusí stát více než 600 000 kč. A co je na tom nejlepší? Díky podrobné projektové dokumentaci si můžete dům postavit sami.

Tiny House je projekt rodinného domu z přepravního kontejneru. Na první pohled to může znít děsivě – vždyť kdo by chtěl bydlet v kontejneru? Když se však podíváte, jak finální Tiny House vypadá zvenku i zevnitř, pravděpodobně změníte názor. Kdybyste nevěděli, jak vlastně vznikl, asi byste nikdy neuhodli, že jeho základ tvoří kovová konstrukce, která byla původně určena k přepravě zboží.

Přestože u nás zatím nejsou domy z lodních kontejnerů příliš rozšířené, v zahraničí jsou již řadu let velmi oblíbené. Ve skutečnosti nejsou žádnou velkou novinkou. Jedná se o léty prověřené řešení, které přináší řadu zajímavých výhod.

Marek Popálený se inspiroval zahraničními projekty kontejnerových domů a rozhodl se je realizovat v České republice. Co ho vlastně motivovalo k tomu, aby začal pracovat na projektech v této oblasti?

“Dnešní doba je náročná. Vše je stále dražší, o energiích nemluvě. Sehnat důstojné bydlení je těžší než kdy jindy, a to nejen pro studenty, seniory nebo rodiny s malými dětmi,” říká Marek. Právě finanční náročnost vlastního bydlení v dnešní době ho přiměla hledat řešení, které by přineslo co nejlepší poměr ceny a kvality. A tak se zrodil Tiny House.

Věděli jste, že: Náklady na veškerý materiál potřebný ke stavbě Tiny House činí 600 000 korun. Pokud byste chtěli svůj dům doplnit o fotovoltaiku, septik a nádrž na čistou vodu s filtrací, musíte k této částce připočítat přibližně 182 000 kč. Výsledkem je však stále bezkonkurenční cena, za kterou dnes nelze sehnat ani byt s jednou ložnicí.

Jednou z hlavních výhod Tiny House je jeho moderní vzhled, který odpovídá nejnovějším architektonickým trendům. Marek při návrhu exteriéru i interiéru vsadil na minimalismus, který okořenil přírodními prvky. Ty odkazují na ekologii a důraz na zachování přírodních zdrojů, což jsou aspekty, které v případě Tiny House hrají zásadní roli.

Realizace Tiny House je opravdu jednoduchá. Marek Popálený ji zvládl sám a potřeboval k tomu jen několik základních nástrojů. Pokud jste manuálně zruční, můžete si celý proces snadno zopakovat sami. Dům si můžete vyrobit sami, což vám ušetří tisíce eur, které byste jinak museli zaplatit stavební firmě.

Tiny House je plně připraven na dnešní růst cen energií. Jeho stěny jsou izolované, aby se energetické ztráty snížily na minimum. Za vytápění tak utratíte nesrovnatelně méně energie než ve větším standardním rodinném domě. Jen na tepelném komfortu tak můžete každý měsíc ušetřit několik desítek eur.

Izolací to však nekončí. Marek na Tiny House nainstaloval také fotovoltaiku.

Je tedy zcela nezávislý na napájení ze sítě. Ke sběru odpadu se používá kompaktní septik. Na domě je dokonce namontována nádrž na dešťovou vodu. Ta se používá například ke splachování. Díky těmto moderním technologickým řešením je Tiny House nejen úsporný, ale také šetrný k životnímu prostředí.

Přestože má Tiny House kompaktní rozměry (22,66 m2), snadno se v něm ubytují dva dospělí a jedno dítě. Jeho interiér je promyšlený do nejmenších detailů, takže každý milimetr prostoru je využit efektivně. Je rozdělen na kuchyň, koupelnu, obývací pokoj a ložnici jako klasický rodinný dům. Díky velkým proskleným plochám je mimořádně vzdušný a opticky působí prostorným dojmem.

Tiny House může být nejen skvělým řešením bydlení pro mladé rodiny nebo starší lidi, ale můžete jej využít i k podnikání. Po jeho výstavbě jej můžete pronajímat, například jako jedinečnou rekreační chatu na venkově.

Autor: Dominik Parajka, zdroj: Byvaniein.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/Jazella