Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Co smí nakupující dělat v obchodě a co ne (2): Je OK si přivonět, nastříkat, omakat, přečíst?

Každodenní situace, které zná snad každý spotřebitel: Při procházce místním diskontem nebo supermarketem, často těsně před zavírací dobou, prohlížejí ovoce, přivoní si k šamponu nebo si prolistují aktuální vydání svého oblíbeného časopisu. Pro někoho je to jakýsi rituál. Ale je to opravdu povoleno? Autor článku Yannick Hanke pro server Merkur.de převzal informace od webu Kreiszeitung.de, kde to bylo vysvětleno:

Některé návyky, kterých se spotřebitelé v supermarketu „drží“, by se měly přehodnotit. Ostatní lze snadno ponechat. Ale které? Informuje advokát Christian Solmecke z Kolína nad Rýnem.

Může nakupující přivonět k drogistickému zboží nebo stříknout sprej

Co smí spotřebitelé dělat v supermarketu: Čichání sprchového gelu nebo šamponu je ze zákona povoleno – testování deodorantů ve spreji není povoleno.

Přivonět, ale neporušit

V rozhovoru pro web.de Solmecke komentuje širokou škálu zvyků, které jsou již dlouho součástí procesu nakupování, a to nejen mezi spotřebiteli v Německu. „Je legální přivonět si k obsahu, pokud obal a obsah zůstanou nepoškozené. Nesmí být poškozena žádná stávající hygienická pečeť,“ píše se v souvislosti s vůní sprchového gelu nebo šamponu.

Nestříkat

To však není povoleno při testování sprejových deodorantů, protože zde je obsah „odstraňován“. Na druhou stranu testery, které čas od času dávají k dispozici některé diskonty, drogerie nebo supermarkety, by se měly stříkat v malém množství. Týká se to například parfémů. Jenže: „V podmínkách prodejen však mohou být uvedeny i jiné, ještě přísnější podmínky,“ říká právník. Příslušná upozornění by měla být jasně viditelná.

Mohou spotřebitelé jednoduše sníst zboží a zaplatit za něj později u pokladny?

Pokud jste procházeli supermarket hladoví, jistě jste již někdy sáhli po nějakém jídle, aby dočasně utišilo váš hlad. Čokoládová tyčinka se rovnou sní a čerstvě upečená houska vám skončí rychle v žaludku. Vždyť vše zaplatíte později u pokladny. Je to legální? Přesně řečeno, podle Solmeckeho jde o „krádež“.

Pomačkám si, zda je zralé?

Supermarkety někdy vzorky nabízejí, ale nejsou k tomu v žádném případě povinny. „Zkoušení ovoce a zeleniny omakem ruky je však povolenopokud lze výrobek umýt a pokud potraviny nejsou poškozeny otlaky,“ dodává advokát.

UPOZORNĚNÍ REDAKCE

Upozorňujeme čtenáře, že výše uvedené informace byly vydány v Německu pro místní okruh spotřebitelů a nemusí se shodovat s podmínkami a pravidly v českých obchodech, pouze jsme je inspirativně převzali. O dalších možných právech a povinnostech nakupujících vás budeme informovat v následujících článcích.

Autor: Petra T., Zdroj: merkur.de. Náhledová fotografie: ElasticComputeFarm / Pixabay.com