Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Tags:

Co všechno obnáší podnikání v ČR

Mezi občany České republiky se dlouhodobě vedou spory, jaká forma vydělávání peněz je vlastně pro člověka výhodnější. Pravdou je, že zaměstnání i práce na živnostenský list mají své výhody i nevýhody, nelze tedy přesně určit, co je lepší variantou. Závisí to na subjektivním pohledu každého z nás.

Co ale můžeme, je postavit vedle sebe zaměstnání se živností a nechat jednotlivce, ať se ve finále rozhodnou sami, co se jim zdá přínosnější.

Výhody a nevýhody práce v zaměstnání

Přiznejme si, že obživa formou zaměstnání je u nás daleko rozšířenější než práce na živnostenský list.

Lidé v něm vidí především jistotu stálé mzdy, která jim přistane na účtě každý měsíc v pravidelných intervalech. Pokud se firma dostane do problémů a je nucena propouštět, zaměstnanec může v té nepříjemné situaci počítat alespoň s dvouměsíční výpovědní lhůtou, během které si může rozmyslet další kroky.
Dále se mezi výhody řadí placená dovolená, ošetřovné, nemocenská a všemožné benefity k výplatám (například poukázky do lékárny nebo firemní večírky). Nesporně důležitou skutečností se v budoucnu stává i vyšší důchod.

Seznam nevýhod sice nečítá mnoho položek, pro někoho jsou však zásadní. Mnoho lidí si připadá v zaměstnání svázáno bez možnosti volby co se týče kolegů, objemu práce nebo hodnot, které svým přičiněním vytváří.
Zaměstnání prakticky nenabízí téměř žádnou osobní svobodu a když se vám nelíbí směny nebo kolektiv, jednoduše můžete jít o dům dál.
Speciální odnoží na straně zaměstnání je práce ve fabrice, která funguje většinou na tři směny. Někomu sice může tento způsob práce vyhovovat, většina si však na rozhozený rytmus života, který každý týden vypadá jinak, stěžuje. A ani samotná práce většinou nebývá nikterak záživná.

Výhody a nevýhody práce na živnostenský list

Obrovskou výhodou je zejména to, že můžete dělat prakticky cokoliv, co chcete. Možnost seberealizace je pro některé lidi opravdu důležitá, proto volí právě práci na živnostenský list. Podnikání navíc skýtá i určitou dávku svobody, protože si sami určujete pracovní dobu a počet pracovních dní v týdnu. Pokud potřebujete nějaký den volno kvůli vyřízení soukromých záležitostí, není v tom problém, protože nemusíte nikoho žádat o svolení. Navíc si, pokud jste na práci šikovní, vyděláte i mnohonásobně víc než jako zaměstnanec. Zejména na tom mají svůj podíl nižší odvodové částky na sociálním a zdravotním pojištění.

Bohužel s sebou práce na živnost nese i jistá rizika v podobě možného nedostatku práce, jelikož si ji musíte sami vyhledávat. Pokud se vám nepodaří sehnat klienta, nemáte ani peníze. Dovolená v pravém slova smyslu pak pro vás nic neznamená, protože si ji plánujete na úkor možného výdělku. Jak je již zmíněno v předchozí části, musíte také počítat s menším důchodem. A mohou také nastat problémy s neproplacenými fakturami od vašich potenciálních klientů.

Živnost a daně

I přes celou řadu nevýhod se ale spoustu lidí nakonec rozhodne pro práci na živnostenský list, protože v jejich očích klady jednoduše převažují. V tom případě na vaše bedra spadá také zodpovědnost k zajištění vlastního daňového přiznání a vedení účetnictví. A pokud nejste v těchto oblastech zrovna odborníkem (jakože většina OSVČ není), vyplatí se určitě vsadit na někoho, kdo vám s touto problematikou dokáže pomoci.

Ideálním řešením je kontaktovat daňového poradce a také někoho, kdo se vám postará o účetnictví. Výhodné je, že se tyto aktivity často scházejí v jedné osobě a vám tak bude stačit jeden externí specialista namísto dvou.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *