Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Čtyři dny práce, tři dny volna, stejný plat? Podívejte se na 5 zemí, kde vyzkoušeli nový experiment

Šest dní v týdnu do práce a stejně šestkrát do školy. Taková byla československá realita do roku 1968. V roce 1967 byly soboty volné ve většině západoevropských zemí a v USA, ale ne na Slovensku a v České republice. Dnes je pětidenní pracovní týden normou a hovoří se o jeho dalším zkrácení na čtyři dny. Tento experimentální model se zkouší v několika zemích, ale zda se uchytí v praxi, je zatím velkým otazníkem.

Belgie

Od listopadu loňského roku mají belgičtí zaměstnanci pracující na plný úvazek právo požádat svého nadřízeného o zkrácení pracovního týdne z pěti na čtyři dny, aniž by se jim snížila mzda. Musí však za čtyři dny udělat to, co běžně dělají za pět dní. Podle poradenské společnosti Securex bude letos pracovat čtyři dny místo pěti jen asi jedno procento lidí, přestože jde o celostátní novinku, zatím jedinou v Evropě. Model se jim neosvědčil.

Island

V letech 2015 až 2019 dali Islanďanům možnost zkrátit pracovní dobu ze 40 na 35 hodin při zachování mzdy. Experimentu se zúčastnilo 2 500 zaměstnanců, tedy něco málo přes jedno procento pracujících. V současné době má 86 % Islanďanů buď zavedený čtyřdenní pracovní týden, nebo mají možnost si jej v práci vyjednat.

Španělsko

V polovině prosince 2022 zahájila španělská vláda pilotní projekt, který má malým a středním firmám umožnit otestovat dopad kratšího pracovního týdne na produktivitu, aniž by došlo ke snížení mezd. Firmy se musely zavázat ke zkrácení pracovního týdne alespoň o deset procent po dobu dvou let pro nejméně čtvrtinu svých zaměstnanců. Vláda investuje 9,65 milionu eur do programů zkoumajících zkrácení pracovní doby.

Portugalsko

Experiment se zkráceným pracovním týdnem bude brzy po dobu šesti měsíců probíhat v 39 podnicích soukromého sektoru v Portugalsku. Tito zaměstnavatelé se dohodli, že sníží počet hodin, které zaměstnanci týdně odpracují, aniž by se jim snížila mzda. Napomohl tomu model 100-80-100, podle kterého zaměstnanci dostávají 100 % mzdy za práci po 80 % pracovní doby výměnou za odvedení 100 % pracovního výkonu.

Česká republika

Podle průzkumu společností Ipsos a Welcome to the jungle zveřejněného v březnu letošního roku by si 70 procent lidí v České republice rádo vyzkoušelo kratší pracovní týden. Reálnou zkušenost s ním v minulosti mělo zhruba 18 procent zaměstnanců. Zpravidla zejména technologické firmy zavedly možnost práce z domova nebo odkudkoli a velkou časovou flexibilitu.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: trend.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/StartupStockPhotos