Několik nových misí v rámci plánu NASA Artemis a iniciativy Commercial Lunar Payload Services se zaměří na Měsíc.
Ve druhé polovině roku se uskuteční několik zajímavých startů: V září odstartuje mise eXploration marsovských měsíců, v říjnu mise Europa Clipper a Hera. V listopadu – pokud vše půjde podle plánu – mise Artemis II a Viper k Měsíci.
Europa Clipper
NASA vypustí misi Europa Clipper, která bude zkoumat jeden z největších Jupiterových měsíců, Europu. Europa je o něco menší než pozemský Měsíc a její povrch je tvořen ledem. Pod svým ledovým krunýřem Europa pravděpodobně ukrývá slaný oceán, který podle vědců obsahuje více než dvakrát tolik vody než všechny oceány na Zemi dohromady.
Pomocí sondy Europa Clipper chtějí vědci prozkoumat, zda by oceán na Europě mohl být vhodným prostředím pro mimozemský život.
Mise to plánuje tak, že kolem Europy proletí téměř padesátkrát a bude studovat ledový plášť měsíce, geologii jeho povrchu a podpovrchový oceán. Mise bude rovněž pátrat po aktivních gejzírech, které z Europy tryskají.
Viper bude hledat vodu na Měsíci
Viper, což je zkratka pro Volatiles Investigating Polar Exploration Rover, je robot velikosti golfového vozíku, s jehož pomocí bude NASA koncem roku 2024 zkoumat jižní pól Měsíce.
Původně byl start naplánován na rok 2023, ale NASA misi posunula, aby mohla dokončit další testy systému landeru, který vyvinula soukromá společnost Astrobotic v rámci programu Commercial Lunar Payload Services.
Tato robotická mise je určena k pátrání po těkavých látkách, což jsou molekuly, které se při měsíčních teplotách snadno odpařují, například voda a oxid uhličitý. Tyto materiály by mohly poskytnout zdroje pro budoucí průzkum Měsíce lidmi.
Mise Jaxa Martian Moon eXploration
Zatímco pozemský Měsíc má na rok 2024 naplánováno mnoho návštěvníků velkých i malých, robotických i s posádkou, marsovské měsíce Phobos a Deimos se brzy dočkají také návštěvy. Japonská agentura pro výzkum vesmíru připravuje robotickou misi nazvanou Martian Moon eXploration, jejíž start je plánován na září 2024.
Hlavním vědeckým cílem mise je určit původ marsovských měsíců. Vědci si nejsou jisti, zda jsou Phobos a Deimos bývalými asteroidy, které Mars zachytil na oběžnou dráhu svou gravitací, nebo zda vznikly z úlomků, které již byly na oběžné dráze kolem Marsu.
Mise Esa Hera
Hera je mise Evropské kosmické agentury, jejímž cílem je návrat k asteroidovému systému Didymos a Dimorfos, který v roce 2022 navštívila mise NASA Dart.
Dart však tyto asteroidy jen nenavštívil, ale s jedním z nich se srazil, aby otestoval techniku planetární obrany zvanou “kinetický náraz”. Dart zasáhl Dimorphos takovou silou, že skutečně změnil jeho dráhu.
Při technice kinetického nárazu se do objektu něco narazí, aby se změnila jeho dráha. To by se mohlo ukázat jako užitečné, kdyby lidstvo někdy objevilo potenciálně nebezpečný objekt na kolizním kurzu se Zemí a potřebovalo ho přesměrovat.
Hera odstartuje v říjnu 2024 a koncem roku 2026 zamíří k planetkám Didymos a Dimorphos, kde bude studovat fyzikální vlastnosti těchto asteroidů.
Autor: Ali M. Bramson, zdroj: Unexplained Mysteries, Titulní obrázek: Pixabay.com/WikiImages