Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

 Do vesmíru letí ruská kosmonautka. Po dvaceti letech

Poprvé po dvaceti letech odstartovala z amerického kosmodromu ruská kosmonautka. Ta spolu s astronauty Spojených států a Japonska míří k Mezinárodní vesmírné stanici. Na oběžnou dráhu je ve vesmírné lodi Crew Dragon vynesla raketa Falcon 9. Čtyřčlenná posádka se z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vydala do vesmíru v době mimořádného napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině.
Členkou mise je kosmonautka ruské vesmírné agentury Roskosmos Anna Kikinová, dosud jediná Ruska na palubě americké vesmírné lodi od začátku ruské invaze na Ukrajinu. 

Kikinová odstartovala výměnou za astronauta NASA Franka Rubia, který před dvěma týdny na palubě Sojuzu vyrazil k Mezinárodní vesmírné stanici z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Prvenství si ve středu připsala i velitelka mise a astronautka americké vesmírné agentury NASA Nicole Anuapuová Mannová. Úspěšným dosažením oběžné dráhy se stala první ženou z řad původních obyvatel Ameriky ve vesmíru. Zbývajícími členy posádky jsou Japonec Koiči Wakata, pro kterého jde o pátý let do vesmíru, a Američan Josh Cassada.

Štefan Čambal, il. foto: space.skyrocket.de/doc_sdat/dragon-v2.htm