Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Stromy Baobaby – strážci Země

Příroda obdařila africký baobab neuvěřitelnou dlouhověkostí – jsou známy exempláře starší než pět tisíc let. Tento poměrně nízký, statný strom žije v suchých savanách například na Madagaskaru, v Senegalu, Namibii, Keni, Mosambiku a Austrálii. Nejstarší baobab roste v Senegalu a nedávno dosáhl věku 5170 let.

Obvyklými životními podmínkami baobabů jsou velká vedra a sucho. Mají extrémně dlouhé kořeny, které sahají až do spodní vody. Dřevo je pórovité a v maximální možné míře akumuluje zásoby vody. Ve středně velkém kmeni může být uloženo více než sto tun vlhkosti. V nejteplejším období baobab shazuje listy, takže se zdá, že roste vzhůru nohama.

Stejně zajímavý je i fakt, že pokud baobab pokácí nebo srazí slon (tato zvířata mají ráda jeho šťavnatá vlákna ve dřevě, a proto ho mohou zcela sežrat) a z kořenového systému zůstane jen jeden kořen, bude se snažit zakořenit a pokračovat v růstu i po ulehnutí.

Legenda o baobabu

“Koruna baobabu je podobná kořenům, jako by byl strom vzhůru nohama. Jedna z legend říká, že baobab vyrostl na obloze. Bůh se však bál, že mu strom vezme trůn, a shodil baobab na zem. Strom nedopadl moc dobře – vzhůru nohama. Podle jiné legendy Bůh obrátil baobab na Zemi, aby zastavil jeho rychlý růst. Bůh se bál, že strom vyroste do oblak a lidé po něm budou moci vylézt do nebeského království.

Dlouholetí strážci historie

Generace se střídaly a baobaby stály i po staletích. Například obyvatelé Madagaskaru věří, že tento posvátný strom odvádí duše zemřelých. Ve vesnici Murafenu na severu Madagaskaru roste jeden z nejstarších baobabů v oblasti – podle vesničanů je starý asi 2000 let. “Všechny baobaby jsou považovány za stromy života,” říká 65letá Mamena Lover, strážkyně baobabu v Murafenu. “Naše vesnice vzkvétá: sklízíme dobrou úrodu, děti se rodí zdravé a lidé se dožívají až sta let. To vše díky našemu silnému baobabu. Můj dědeček mi vyprávěl, že v minulosti byla nedaleko vesnice. Hurikán jim vyvrátil baobab a lidé začali bezdůvodně umírat… Asi se ke stromu chovali neuctivě a on je opustil.”

Úcta k baobabu se odráží i v obřadech. Jednou za měsíc musí každý člen komunity poděkovat stromu za dobrý život. “Lidé přijdou za mnou, pak přijdou za mým synem, protože dar média se dědí, a řeknou mi, na co se chtějí baobabu zeptat, a já jim řeknu, jakou oběť mají přinést,” vysvětluje Mamena. “Například moje žena dlouho nemohla mít děti. Zabili jsme zebu (druh divokého býka), uvařili ho a celá vesnice ho snědla pod větvemi baobabu. Lebka byla připevněna ke stromu. Do měsíce žena otěhotněla. A pokud je přání jednodušší, může být jednodušší i oběť.”

Ve velkých městech, jako je hlavní město Madagaskaru Antananarivo, se baobaby ztrácejí v betonové džungli. A samozřejmě nikdo nepřináší mrtvé zebu na stromy. Pokud však cesta vede kolem baobabu, určitě se ho dotknete pro štěstí. “Když se stavěla města, stromy smrděly, ale nikoho ani nenapadlo pokácet baobab. Tento strom je pro obyvatele Madagaskaru nedotknutelný. Navíc přináší více užitku v živém než v mrtvém stavu,” říká Miandry Raza.

Díky svým jedinečným schopnostem je baobab považován za nejuznávanější strom v Africe. V legendách afrických kmenů je baobab symbolem života a plodnosti a je strážcem země.

zdroj: biosferaklub.info, Titulní fotografie: Archiv