Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Fascinující svět jídla aneb věděli jste, že lasagne nepochází z Itálie? A jak připravit falešné wasabi

Lidský život se točí hodně okolo jídla, které je dodavatelem energie i libých vjemů, vůně či chuti. Někteří lidé jsou gurmáni, kteří si vychutnají každé sousto. Jiní jídlo zhltnou v rychlosti, aniž by příliš přemýšleli nad jeho kvalitou. O jídle se píšou kuchařské knihy a dá se o něm dlouho debatovat. Existují také různé zajímavosti, jež se s jídlem pojí. Znáte je?

Při sportu energii dodají rozinky

Obchody s výživou pro sportovce jsou plné různých proteinových tyčinek, které slouží k občerstvení během běhu či treku. Stejně účinné jsou kupodivu obyčejné rozinky. Kdo chce dodat rychle energii, ten si může dopřát hrst tohoto sušeného ovoce, jež obsahuje zejména sacharidy.

Více vitamínu C než citrony má brokolice

Mezi lidmi panuje názor, že nejvíce vitamínu C je v citronech, případně v pomerančích. Možná to dělá jejich nakyslá chuť. Přitom ale brokolice je z hlediska obsahu tohoto vitamínu na tom mnohem lépe. Porce této zeleniny o velikosti hrníčku dodá asi 81 mg vitamínu C, což je o 18 % více, než by se získalo z pomeranče.

Wasabi se musí podávat zcela čerstvé

Wasabia japonica, což je vědecký název japonského křenu, je vytrvalá bylina, jejíž domovinou je Japonsko. Bez její přítomnosti si milovníci sushi neumějí tento pokrm představit. Plná chuť wasabi se rozvine asi dvě minuty po nastrouhání, zatímco po dvaceti minutách ji již ztrácí. V japonských restauracích je proto běžné, že se s přípravou wasabi čeká až na dobu, kdy si jídlo zákazník objedná.

Italské lasagne nepocházejí vůbec z Itálie

Italská kuchyně už dávno překročila hranice a vydala se dále do světa. Oblíbená je zejména pizza, špagety či lasagne. Víte, že právě lasagne jsou původně řecké jídlo? Jejich předchůdcem byl fermentovaný nudlový laganon, oblíbený ve starověkém Řecku. Do Itálie ho přinesli římští dobyvatelé.

Někdy se můžete setkat s falešným wasabi, vyrobeným z obyčejného křenu, hořčice a zeleného potravinářského barviva.

Autor: Martina R., redakce, zdroj: byfood.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/romjanaly