Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Feng Shui – východní nebo západní učení? Které je to správné?

Paradoxem dnešní doby plné informací jsou dezinformace. Ne vše, co se vydává za Feng Shui, je skutečně Feng Shui. V nedávném článku jsme vás informovali o základech Feng Shui pro vaše bydlení a o tom, jak funguje energie Qi. V tom dnešním si povíme více o východních a západních naukách Feng Shui.

Feng Shui a jeho dva směry


Učení Feng Shui se dělí na dva směry: západní, tzv. new age, a východní, tradiční učení. Jste zmatení a nevíte, který si vybrat? Sepsali jsme pro vás základní rozdíly mezi těmito směry, které byste rozhodně měli znát, než si zařídíte svůj nový šťastný domov.

Starobylé učení Feng Shui od našich čínských předků


Východní Feng Shui má své základy ve starobylé tradici čínské filozofie a v technikách čínské metafyziky. Kořeny východního učení se ztrácejí v hlubinách času. Nejstarší zaznamenané stopy těchto učení pocházejí z doby před 6 000 lety. Věděli jste, že původně se toto učení používalo k nalezení nejlepšího místa pro uložení ostatků zesnulých panovníků?


Později se takzvané učení jang feng-šuej začalo praktikovat k určení vhodného místa a lokality pro stavbu klášterů, císařských paláců, a dokonce i pro zakládání nových čínských měst.

Sekta černého klobouku

Západní učení Feng Shui vzniklo v 80. letech 19. století a bylo přeneseno do Ameriky. Stoupenci tohoto učení si říkají sekta Černého klobouku a zaměřují se především na symboly, různé rituály nebo umístění vhodných předmětů v prostoru.

Jaké jsou rozdíly mezi klasickým učením a moderním Feng Shui?

Jaké jsou tedy rozdíly mezi východním a západním učením? V následujících řádcích vám nabízíme několik klíčových rozdílů mezi oběma směry. Získáte tak přehled a budete si moci při zařizování svého nového domova vybrat ten, který vám vyhovuje nejvíce.

Kde se nachází sever?

Východní feng-šuej používá kompas k orientaci předmětů v prostoru vzhledem k magnetickému poli Země. Zkoumá přírodní podmínky, například orientaci hor a vody vůči danému obydlí. Důležitý je tedy výběr vhodného místa v krajině a orientace klíčových prvků stavby, jako jsou vstupní dveře, tvar budovy a další, vzhledem ke světovým stranám.

Západní nauky kompas vůbec nepoužívají. Při určování světových stran se spoléhá na vstupní dveře domu, které představují sever. Zadní stěna domu naopak představuje jih. Výhodou tohoto učení je rychlá orientace v jakémkoli prostoru. Mnoho amerických domácností funguje právě na tomto principu. Nevýhodou však může být, že nezohledňuje reálné světové strany.

Výzdoba interiéru

Tradiční východní učení neklade důraz na výzdobu interiéru, různé rituály ani barvy, protože různé symboly mají v různých kulturách odlišný, často rozdílný význam.

Přesto by se vliv symbolů neměl podceňovat. Ovlivňují naši psychiku, která si je spojuje s žádoucími událostmi, a tím spouští v našem podvědomí cílený program.

Například lev je považován za silného vůdce. Pokud chcete, aby vám v práci naslouchali, a koupíte si sošku lva, podvědomě tomu přizpůsobíte své chování. Najednou jste sebevědomější a jistější. Tyto procesy naší podvědomé mysli však nemají s Feng Shui nic společného.

Rostliny pro hezčí ložnici

Západní Feng Shui doporučuje mít v ložnici pokojové rostliny, protože zkrášlují celkový prostor. Pro východní učení je to naprosté tabu. Rostliny podle čínské tradice symbolizují růst a mají silnou energii jang. K dobrému spánku však potřebujeme energii jin, proto nejsou v ložnici vhodné.

Toaleta – posílit, nebo obejít?

V klasickém východním feng-šuej je toaleta vnímána jako místo, kde se likviduje odpad. To znamená, že by se tam neměly umisťovat žádné dekorace, jako jsou svíčky nebo rostliny, protože ty symbolicky podporují růst “odpadu”.
Nechávají vaše děti dveře na toaletu neustále otevřené? V čínském pojetí to může snížit štěstí vašeho domova. Naopak podle západního učení by měl být záchod oslavován, a dokonce se doporučuje umístit vedle něj různé fontánky nebo květiny.

Čas plyne

Čas je pravděpodobně jediná věc, kterou lidé nedokážou vyrobit. Čas neustále plyne, minulost nelze vrátit zpět ani znovu prožít. Budoucnost nelze zastavit, děje se s každou novou vteřinou.

Západní učení Black Hat s časem nepočítá. Soustředí se především na prostor a umístění předmětů v něm. Naproti tomu pro klasické východní feng-šuej je čas základním pilířem. Bere feng-šuej jako živou energii, která se v průběhu let mění.

Autor: Desnia Štefunková, zdroj: Byvaniein.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/PIRO4D