Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Tip na dovolenou: Skrytý evropský klenot, zlaté pláže, druhý nejhlubší kaňon světa 

Je levnější než Chorvatsko a jste zde za 85 minut: Skrytý evropský klenot nabízí zlaté pláže a neobjevenou přírodu. Z Vídně doletíte do hlavního města za něco málo přes 500 Kč!

Dnes si představíme další takový klenot, o kterém se mluví také jako o „skrytém“ či „neobjeveném“. Je jím Černá Hora. I když se turismus v Černé Hoře v posledních letech naplno rozvíjí, jak uvádí web Interez, stále není pro mnohé rekreanty prvním místem na jejich seznamu vysněných destinací, kam se chtějí podívat. Může to být ale chyba a tady je několik důvodů, proč.

Černá Hora sousedí s Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Kosovem, Albánií a na krátkém severozápadním úseku i s oblíbeným Chorvatskem. Stále nabízí místa, která nejsou přeplněná davy turistů, dává tip web Admiral. Samozřejmě, pokud se vydáte do nejznámějších lokalit, kterými jsou Podgorica, Kotor nebo Budva, tak tam to neplatí. Ale stále zde najdete pomyslný „neobjevený“ kus ráje a města s autentickou atmosférou.

Podle webu Culture Trip Černá Hora nabízí řadu možností nejen pro milovníky přírody, ale také pro lidi, kteří zbožňují historii a památky. Například historie města Kotor sahá až do roku 168 před naším letopočtem a může se pochlubit architektonickými unikáty, mezi něž patří například i hrad San Giovanni. Pokud se k němu rozhodnete vydat, připravte se na 1350 schodů, které musíte zdolat, Ale výhled, který se vám naskytne, bude stát za to, píše Culture Trip.

Levnější než ČR, Chorvatsko i Itálie

Kalkulačka webu Numbeo uvádí, že v Černé Hoře zaplatíte za tříchodový oběd pro dva v restauraci střední třídy v průměru 27 eur, zatímco v Chorvatsku v přepočtu necelých 40 eur a v Itálii až 60 eur. Chléb koupíte v Černé Hoře za 0,65 centů, zatímco v Chorvatsku za necelé euro a v Itálii za 1,60 eura.

Životní náklady v Černé Hoře jsou v průměru o 21 % nižší než v České republice a nájemné je nižší o 33 %. Zatímco v Chorvatsku vyšší o 7 % a v Itálii až o 40 %. Pro Čechy jde tedy nepochybně o finančně dostupnější destinaci.

Za pár korun a 85 minut

Letecky se do hlavního města Černé Hory Podgorica dostanete nejlépe s nízkonákladovým dopravcem Wizz Air za pár eur například z Vídně, Budapešti nebo i Krakova. Přímý let z Vídně sem trvá jen 1 hodinu a 25 minut a stojí něco málo přes 500 korun!

Do Černé Hory se lze dostat pohodlně i autem, což vám zabere jeden celý den. Další z možností je udělat si zastávku například v Chorvatsku či v Bosně a Hercegovině a rozdělit si cestu na dvě části. Mimo jiné tak místo jedné poznáte rovnou dvě země.

Černohorské zlaté písky

Web Culture Trip nazývá Černou Horu „skrytým klenotem Evropy“ a důvodů je hned několik. Jedním z nich jsou nádherné pláže se zlatým pískem a horskými scenériemi v pozadí. Mezi nejkrásnější patří Sveti Stefan, který ale nabízí také luxusní hotely. Pokud se chcete takovému místu vyhnout a naopak hledáte něco klidnějšího, zamiřte si to raději na pláž Plavi Horizonti.

Autor: Samo Buk, zdroj: Culture Tip, https://theculturetrip.com, www.admiral.com, https://undiscoveredmontenegro.com, www.numbeo.cz, Titulní obrázek: Černohorský kaňon Tara (u obce Ograđenica) – druhý nejhlubší kaňon na světě, hned po slavném Grand Canyonu. Fotka od Ilse z Unsplash