Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Historie rasistických karnevalových her

Upozornění: Tento článek obsahuje grafické popisy a/nebo obrázky násilných, znepokojivých nebo jinak potenciálně znepokojujících událostí.

Od roku 1880 do roku 1950 házeli bílí návštěvníci karnevalu baseballové míčky, vejce a další předměty na hlavy černých mužů ve hře známé jako “African Dodger” (Africká vybíjená, pozn. redakce).

Karneval je v mnoha ohledech charakteristickým znakem americké kultury, symbolem letní zábavy a jednoduchých zábav: hry, ruská kola, trychtýřové koláče a kukuřičné psy. Samozřejmě, jako mnoho věcí považovaných za samozřejmé, karnevaly nebyly vždy nevinnými událostmi.

Vezměte si například freakshow, která nyní slouží především jako krmivo pro hororové filmy, ale kdysi byla velmi skutečným hororem pro lidi, kteří byli přezdíváni “šílenci” a vystaveni, aby se lidé posmívali.

Vystupování zvířat nebylo o nic lepší, často byla vystavena krutému a nelidskému zacházení kvůli zábavě – a pro lidi, kteří nebyli bílí, byly karnevaly často veřejným projevem rasistického výsměchu více než cokoli jiného.

Hra African Dodger byla možná jednou z nejbrutálnějších mainstreamových karnevalových aktivit, která prominentně obsahovala rasistický vitriol – a “African Dodger” byl jedním z nejméně urážlivých názvů pro ni, s jinými jmény někdy bezostyšně obsahujícími rasové urážky.

Hra měla jednoduchou premisu: hodit něco na cíl, zasáhnout ho a vyhrát cenu. Až na to, že v této hře byl cílem člověk. Karnevaly zaměstnávaly černochy, aby stáli za kulisou s odhalenou hlavou, aby mohli zasáhnout.

Patroni karnevalu platili peníze za určitý počet projektilů – někdy kameny, jindy vejce, ale baseballové míčky byly populární volbou.

Jak si dokážete představit, muži utrpěli z “hry” četná hrozná zranění. Níže je jen několik zpráv archivovaných muzeem Jima Crowa. Jako varování, tyto účty jsou obtížně čitelné.

V roce 1904 Meriden Daily Journal uvedl, že jeden černošský karnevalový zaměstnanec jménem Albert Johnson pracoval jako podvodník a vyhýbal se míčům v hodnotě “padesáti nebo šedesáti centů”, které na něj hodil muž jménem “Cannon Ball” Gillen z Clifton Athletic Club – profesionální hráč baseballu. Nicméně jedna z Gillenových koulí nakonec zasáhla Johnsona a poškození bylo tak vážné, že Journal napsal, že “bude pravděpodobně nutné amputovat nos, aby se zachránil Johnsonův život”.

Jinde, v Connecticutu, byl černoch jménem Walter Smith zasažen do obličeje tak silně, že mu bylo vyraženo několik zubů. Baseballový míč měl údajně uložený v ústech tak těsně, že musel být rozříznut, aby ho mohl odstranit.

V Hanoveru v Pensylvánii byl William White napaden týmem hráčů baseballu, kteří si přinesli své vlastní těžké míče a téměř pokaždé ho udeřili. Reportér v té době poznamenal, že White “byl na konci docela dobře vyčerpaný”. White utrpěl řadu vnitřních zranění, která mohla být smrtelná.

11. září 1924 se inzerát v Providence News zeptal: “Chcete si večer 19. a 20. září vydělat pár drahocenných dolarů?” Reklama pokračuje povzbuzováním “lvích srdcí a tvrdohlavých” mladých mužů, aby se ucházeli o práci podvodníka, s příslibem, že s nimi bude zacházeno spravedlivě a “bezpečně se dostanou do nemocnice na Rhode Islandu v případě, že se jeden z baseballových míčů dostane do kontaktu s vaší hlavou.”

Reklama dokonce zmiňuje, že týden předtím “byl zabit africký podvodník v Elizabeth v New Jersey a týden předtím byl podvodník zabit v Hackensacku, ale nedovolte, aby vás tato smrt ovlivnila.”

Je zřejmé, že majitelé karnevalu znali rizika hry, ale nestarali se o životy svých černých zaměstnanců natolik, aby s ní skoncovali. Kromě toho karikatury, reklamy a nápisy často zobrazovaly podvodníky jako usmívající se, což naznačuje, že jsou více než šťastní, že trpí bolestí.

Dokonce i s popularitou “African Dodger” došlo k odporu od těch, kteří si mysleli, že je to nevkusné. Popular Mechanics v roce 1910 otiskl, že “africký podvodník” je “příliš starý a běžný”.

Ne všem se však líbila myšlenka zákazu afrického Dodgera. Washington Herald to nazval “depresivní zprávou”. Trenton True American obvinil “progresivní éru” za změnu v milované hře.

Místo zákazu African Dodger přišli organizátoři (s nechutí) s poněkud méně fyzicky nebezpečnou hrou: African Dip.

Co byl africký dip? Stručně řečeno, byl to dunk tank, který se velmi podobá dunk tankovým hrám, které se hrají dodnes. S výjimkou afrického dipu se bílí lidé postavili do řady, aby házeli míče na cíl a házeli černochy do vody.

Například zábavní park Riverview v Chicagu měl stále afrického Dodgera jako hlavní atrakci až do konce roku 1950. A podle Digital Research Library of Illinois History Journal tam African Dip fungoval až do roku 1964, kdy byl uzavřen po protestech za občanská práva ve městě.

Verze African Dip se hraje dodnes. V této novější iteraci dunk tankové hry, karnevaloví návštěvníci házejí předměty na cíl, aby namočili dobrovolníka nebo klauna najatého karnevalem, spíše než černocha.

Zatímco někteří mohou mít tendenci ignorovat hry jako African Dodger jako produkty své doby, tato doba skončila teprve před 70 lety – což znamená, že dnes žijí lidé, kteří “hráli” African Dodger. A ozvěny rasistického sentimentu, který umožnil hrám jako African Dodger tak dlouho existovat, přetrvávají dodnes.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Allthatinteresting, Popular Mechanics, Digital Research Library, Titulní obrázek: Pixabay.com/Maaark