Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Vědci objevili v Antarktidě neobvykle horké místo

Japonští vědci zjistili, že spodní část ledovce Shiras ve východní Antarktidě taje led podivně rychle. Výsledky zkoumání příčin tohoto jevu byly nedávno zveřejněny v časopise Nature Communications.

Během 58. japonské antarktické expedice na ledoborci Shiras vědci objevili ve východní Antarktidě pod stejnojmenným ledovcem netypické horké místo.

V lednu a únoru 2017 měli vědci vzácnou příležitost pozorovat moře u okraje ledovce Shiras, když se úseky těžkého ledu rozpadly a ledoborec mohl proniknout do zamrzlého Lützow-Holmského zálivu, do kterého ledovec ústí.

Vědci shromáždili údaje o teplotě vody, obsahu soli a kyslíku na 31 místech. Na základě radarových údajů, které sledovaly ledovec, proudy a větry v oblasti, mohli vytvořit model oceánské cirkulace pod jazykem ledovce.

“Naše pozorování naznačují, že led bezprostředně pod jazykem ledovce Shiras taje rychlostí 7-16 metrů za rok,” cituje tisková zpráva univerzity Hokkaido vedoucího výzkumu Daisuke Hirana, docenta z Ústavu fyziky nízkých teplot.

“To je stejná nebo dokonce větší rychlost tání než pod šelfovým ledovcem Totten, o němž se dříve předpokládalo, že má nejvyšší rychlost tání ve východní Antarktidě, 10-11 metrů za rok.”

Ukázalo se, že příčinou neobvyklého jevu je neustálý přítok teplé vody do ledovcové základny ze zálivu Lützow-Holm. Teplá voda se pohybuje hlubokým podmořským údolím a poté stoupá k ledovci, zespodu ohřívá led a vytéká zpod ledovce, kde se mísí s tající vodou.

“Plánujeme tato a budoucí data zahrnout do našich počítačových modelů, abychom pomohli vytvořit přesnější prognózy kolísání mořské hladiny a klimatických změn,” řekl Hirano.

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Phys.org, Titulní obrázek: Pixabay.com/jplenio