Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Hokej Crosby vs. Jágr: Která ikona měla po 17 sezonách lepší vizitku v…

Jaromír Jágr je o 15 let starší než Sidney Crosby, ale jejich kariéry mají několik společných rysů. Oba tyto hráče draftoval do NHL tým Pittsburgh Penguins, oba byli jeho první volbou v draftu (Crosby byl jedničkou v roce 2005, Jágr pětkou v roce 1990) a oba patří k tomu nejlepšímu, co hokejový svět zažil.

Crosbyho kariéra měla před několika lety trhliny způsobené zraněními, ale ty ho nikdy neodradily od návratu, ani nepoznamenaly jeho produktivitu (co se týče bodů na zápas). Ani Jágra nevyřadilo ze hry žádné zranění, ale nevyřadilo ho ani na tolik zápasů. Jágra pro změnu zastihla jedna celá výluka NHL a jedna o něco kratší.

Pokud chceme tyto hráče srovnávat, nebylo by adekvátní, kdybychom brali v úvahu celou jejich kariéru. Proč? Jágr totiž působil v NHL až do svých 46 let, a odehrál tak mnohem více zápasů. Měl tak čas získat více bodů, Naopak ke konci už pochopitelně nebyl tak produktivní a jeho průměry šly dolů.

Porovnali jsme tedy jejich prvních sedmnáct sezón, protože přesně tolik sezón má za sebou současný kapitán Penguins. Jak již bylo zmíněno, jejich čísla byla ovlivněna několika faktory, ale myslíme si, že tato srovnání jsou zcela relevantní a spravedlivá.

Po 17 sezónách měl Jágr více odehraných zápasů (1 260 vs. 1 108), Jágr měl také více bodů (1 581 vs. 1 409), ale Crosby byl velmi těsně lepší v počtu bodů na zápas (1 272 vs. 1 255, a tedy o necelé dvě setiny bodu na zápas).

Nechme se překvapit, jak se Crosbymu bude dařit v sezóně 2022-23 (aktuálně má na kontě 11 bodů v 9 zápasech). Ve své 18. sezoně v NHL (2007-08) zaznamenal Jágr 71 bodů v 82 zápasech, poté odešel do Omsku, kde byl kapitánem, a po třech sezonách se vrátil.

zdroj: Eliteprospects, Titulní obrázek: Pixabay.com/JirkaF