Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Hotová apokalypsa: Kdyby roztál světový led, zmizely by světové metropole!

Kdyby roztál všechen led na světě, mnoho světových metropolí bychom prý na mapě hledali marně. Města jako Brusel, Londýn, New York, Sydney nebo Tokio by mohla zmizet pod hladinou moře.

Ve videu, které zveřejnil server Science Insider a na které upozornil server imeteo, můžeme vidět animaci, jak by voda pohltila města ležící na pobřeží moří a oceánů. Pod vodou by se ocitla polovina Ameriky, ale také mnohá evropská města, jako jsou Benátky, Londýn, a dokonce i New York.

Teprve nedávno byla zveřejněna studie, která potvrdila, že jeden z největších ledovců na světě taje neobvykle rychle. Ještě před 20 lety ustupoval ledovec rychlostí jeden kilometr ročně, nyní je to dvakrát tolik. K tomuto rychlému rozpadu došlo pravděpodobně “až v polovině 20. století”, uvedl v tiskové zprávě Alastair Graham, hlavní autor studie a mořský geofyzik z University of South Florida.

“Ledovec soudného dne” představuje pouze část ledovců Západní Antarktidy. Pokud by roztály všechny ledovce, hladina světových moří by se zvedla o 5 metrů. Pokud jsou však předpovědi vědců správné a jedná se “pouze” o tání ledovce, hovoříme o zvýšení o zhruba 0,5 metru.

zdroj: imeteo, nature, Titulní obrázek: Pixabay.com/derwiki