Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Shefflera: Elegantní pokojový strom s exotickým vzhledem

Jen málokterá exotická rostlina se může pochlubit takovou nenáročností a přizpůsobivostí jako shefflera. Ten má v našich domovech již dlouho své stabilní místo. Svým půvabem si získala i toto místo, které oživí interiér jako solitér nebo jako součást skupinové výsadby s několika druhy pokojových rostlin. Aby toho nebylo málo, pěstování odolné a dlouhověké rostliny s latinským názvem Schefflera má i praktické výhody.

Shefflera k nám přišla z dalekých exotických krajů. Jeho původ není zcela jasný, protože botanici do tohoto rodu řadí asi 300 druhů, což nemusí být konečný počet. Většina z nich byla objevena na východní straně polokoule, kde se dodnes hojně vyskytují. Ve volné přírodě v Austrálii a východní Asii rostou jako mohutné keře nebo keře nižšího vzrůstu. Jejich domovem jsou husté deštné a tropické lesy, které jim poskytují nejlepší podmínky. Díky své dobré mrazuvzdornosti a přizpůsobivosti neznámému prostředí se však pěstuje i ve střední Evropě, kde se prosadila jako pokojový druh.

Jak shefflera vypadá a čím je typická?

Pokojově pěstovaná chevlera má stromovitý habitus.
Výška interiérové chevlery dosahuje až 90-100 cm.
Kmen bývá vzpřímený, ale ve vyšším věku se větví.
Listy vyrůstají ze stonku na delší stopce.
Listy jsou 10 až 15 cm dlouhé, oválně vejčité.
Rostlina kvete pouze výjimečně při pěstování v interiéru.
Drobné červené květy tvoří výrazná bohatá květenství.
Je to stálezelená rostlina, která neodumírá.

Celoroční zelený vzhled s exotickým nádechem výrazně přispívá k oblibě této rostliny. Pěstuje se především pro svou estetickou funkci, kterou plní atraktivním olistěním. Tvar sedmi listů vyrůstajících na 1 stonku je kresbou ještě zvýrazněn. Pokud má žlutý, vanilkový nebo krémový odstín, působí seskupení listů dojmem, že se díváte na hvězdy. Zbarvení listů a jejich struktura však závisí na konkrétním druhu nebo pěstovaném kultivaru.

Umístění

Při výběru vhodného místa můžeme vsadit na zlatou střední cestu, kterou je v tomto případě polostín. Sheflera nepotřebuje mnoho světla, ale ani umístění v plném stínu jí nedělá dobře. Světlo, které na něj dopadá, by mělo být nepřímé nebo rozptýlené. Dobře poroste i při umělém osvětlení, ale květináč by neměl být v jeho těsné blízkosti. Mohlo by dojít ke zhnědnutí listů nebo k vytvoření žlutých skvrn na jejich povrchu.

Půda

Většina exotických rostlin, které k nám přišly z deštných pralesů, ocení hlinitý substrát s trochou písku a rašeliny. Půda s obsahem rašeliny je také vhodnou volbou pro pěstování chevler. V půdě může být více rašeliny než u jiných druhů. Řada pěstitelů ji používá v nadměrném množství. Zbytek substrátu může tvořit hlína nebo písek.

Teplota

Schefflera nejlépe prospívá při běžné pokojové teplotě, ale v případě potřeby se přizpůsobí i vyšším nebo nižším teplotám. V létě by teplota neměla překročit 25 °C a v zimě by se měla pohybovat mezi 15 a 18 °C. Vlhkost v místnosti, kde se rostlina pěstuje, je také nepřímo úměrná optimální teplotě. I v tomto případě je vhodné zvolit zlatou střední cestu. Nadměrná vlhkost nad 40 až 50 % podporuje šíření plísní, zatímco suché prostředí zpomaluje růst a vytváří vhodné podmínky pro vybrané druhy škůdců.

Zavlažování

Pro zalévání pokojových čemeřic je nejvhodnější vlažná, odstředěná voda. Rostlina ji potřebuje vždy, když je půda suchá. Před zaléváním můžeme zkontrolovat, zda je sucho i pod povrchem. V takovém případě rostlinu okamžitě zalijte. Při zalévání se snažte dodržovat pravidelné několikadenní intervaly.

Hnojení

Sheflera potřebuje živiny pouze v době růstu a aktivity. Lze ji hnojit jednou za dva týdny tekutým hnojivem, které se aplikuje při pravidelné zálivce. Od podzimu do konce zimy se intervaly hnojení zcela přeruší. Obnovují se až na jaře, kdy začíná nové vegetační období.

Prořezávání

Existuje několik vhodných způsobů prořezávání ovčího měšce. Správná volba závisí na tom, zda chcete rostlinu tvarovat a jakého tvaru chcete řezem dosáhnout. Jednou z možností je defoliace, která spočívá v odřezání všech listů během jara, což vede k rozvětvení stonku a růstu nových listů, které jsou o něco menší.

Poskytování podpory

Shefflera roste do výšky, a protože její dřevnatý stonek není pevný, její růst vyžaduje oporu. To lze zajistit přiložením tenké tyčinky. Když je tyčinka obalená mechem, vzdušné kořeny jsou v něm pevně zapuštěny a poskytují rostlině stabilní oporu. Mechový obal na tyči zároveň pomáhá kořenům udržet vlhkost.

Množení řízky

Zdravá dospělá rostlina je připravena k množení. To se provádí dělením řízků. K množení jsou nejlepší vrcholové řízky, které nejsou dřevnaté. Lze je ponechat v nádobě s vodou nebo přímo v substrátu. V druhém případě je třeba udržovat substrát neustále vlhký, což urychlí zakořenění. Pro zakořenění je také důležité udržovat normální pokojovou teplotu 18 až 22 °C. Celý proces zakořenění trvá několik týdnů. Během tohoto období je také nutné udržovat optimální vlhkost, aby řízky nebyly napadeny škůdci.

zdroj: stylovebyvanie.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com / zoosnow