Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

I rostoucí účty za domácnost lze zkrotit! Zde je 8 užitečných tipů, jak můžete doma ušetřit peníze

Pokud chcete mít své účty za elektřinu pod kontrolou, sledujte svůj elektroměr. Přemýšlení o příčinách vyšší spotřeby vám pomůže odhalit největší “žrouty” energie ve vaší domácnosti.

  1. Vyberte si LED diody
    Tradiční žárovky už dávno skončily, ale pokud stále stojíte před regálem a přemýšlíte, jakou náhradu vybrat, rozhodně doporučujeme sáhnout po LED žárovkách. Přestože jsou obvykle nejdražší, jsou také nejúspornější a mají nejdelší životnost. “Svítidla s ekologickým zdrojem LED nevyzařují mnoho tepla, takže je lze zapustit i do sádrokartonu. Velmi oblíbené jsou úsporné LED pásky, které velmi dobře osvětlují například kuchyňskou linku, ale jsou také skvělou volbou pro orientační osvětlení schodů a podobně,” říká Zlatko Slebodník z oddělení elektroinstalace společnosti Hornbach Project Markets.
  2. Sledujte teplotu
    Největšími “oběťmi” elektřiny jsou jednoznačně spotřebiče, které ohřívají nebo chladí – to znamená lednice, mrazák, trouba, pračka, sušička… Málokterou hospodyňku přesvědčíte, aby změnila svůj recept, ale u lednice a pračky můžete ušetřit regulací teploty, aniž by vás to “bolelo”. Princip je jednoduchý – nechladit ani netopit více, než je nutné.
  3. Nesviťte tam, kde nemusíte.
    Samozřejmě je užitečné naučit se zhasínat světla tam, kde se nezdržujete. Nejlepší však je, když během dne nemusíte světla vůbec rozsvěcet. Ani v koupelně. Při stavbě nebo rekonstrukci domu byste se tedy měli zaměřit také na denní světlo, kterého by mělo být dostatek všude tam, kde ho potřebujete – například ho můžete přivést přímo na pracovní plochu kuchyně střešním oknem nebo světlíkem. Ani v místnostech uprostřed dispozice, jako jsou chodby nebo koupelny, se nemusíte spoléhat pouze na umělé osvětlení – velmi elegantním a cenově dostupným způsobem, jak přivést denní světlo do středu domu, je střešní okno.
  4. Neváhejte s izolací
    30-40 % tepla může unikat z domu přes vnější stěny a střechu, takže zbytečně platíte za “vytápění ulice”. Správně provedená izolace udržuje v zimě teplo v domě a v létě zabraňuje přehřívání interiéru. Na realizaci se můžete podílet i sami, ale určitě svěřte návrh designérovi. Důležitá je nejen volba správného materiálu a jeho tloušťky, ale i další detaily, jako je způsob kotvení, skladba s vhodnou střešní fólií a odvětrání vlhkosti z prostoru pod střešní krytinou atd.
  5. Zapomeňte na “ventilaci”
    U utěsněných oken je třeba pravidelně větrat – alespoň třikrát denně byste měli otevřít okna dokořán na 5 až 10 minut. Nezapomeňte však vypnout termostatické ovládání radiátorů pod otevřenými okny. V opačném případě by se studený vzduch zbytečně zahříval. Naopak v zimě byste rozhodně měli zapomenout na dlouho otevřené okno – z místnosti tak zbytečně uniká teplý vzduch.
  6. Snížení teploty
    Snížíte-li vnitřní teplotu o 1 °C, sníží se vaše náklady na vytápění přibližně o 6 %. Tento údaj samozřejmě není přesný, ale jedno je jisté: nižší teplota = nižší účty za vytápění. V mnoha slovenských domácnostech je zvykem topit na poměrně vysokou teplotu, takže je na zvážení, zda by nebylo lepší nosit v zimě doma svetr nebo mikinu místo pouhého trička.

13 Netopte tam, kde to není potřeba Tam, kde jste, by mělo stačit 20 až 21 °C, ale na chodbě nebo na schodišti to může být méně. A spánek je ještě zdravější při nižší teplotě (kolem 17-18 °C). Také není třeba vytápět dům, když nejste doma. V domech a bytech s vlastním kotlem to lze provést pomocí systémového regulátoru, který umožňuje nastavit například různé teplotní intervaly během dne. V bytě byste si měli zvyknout otáčet termostatickými ventily na radiátorech na teplotu, až když odcházíte.

  1. Spoléhejte se na zpravodajské informace
    Pokud se pouštíte do stavby nebo rekonstrukce, vyplatí se myslet i na inteligentní funkce domu. Ty mohou ušetřit peníze tím, že řídí vytápění a stínění podle počasí a požadavků domácnosti. A tyto technologie již dnes nemusí být cenově nedostupné.
  2. Použití dvojitého splachování
    Pokud máte toaletu s běžnou nádržkou, spláchnete při každém spláchnutí až 10 litrů vody. Se systémem dvojitého splachování máte k dispozici
    volba – s větším tlačítkem spotřebujete 6 litrů, s menším 3 litry. Stačí si vybrat spotřebu, kterou potřebujete. Díky duálnímu splachování může čtyřčlenná rodina ušetřit až 24 000 litrů vody ročně, což představuje 40 % roční spotřeby.

zdroj: mojdom.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/ha11ok