Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Internet pro každého? Rozhodně ne! V Severní Koreji jen pro vyvolené

Díky diktátorskému režimu patří Severní Korea mezi nejvíce izolované státy na světě. Stát, ve kterém jsou dennodenně pošlapávány základní lidská práva. Chcete si u kávy jen tak surfovat po internetu? Pro nás běžná záležitost, pro obyvatele KLDR něco neskutečného nebo těžko dosažitelného.

Přístup jen pro vyvolené

Zaostalost KLDR, co se týče vývojových technologií je všeobecně známá, internetového připojení nevyjímaje. Přesto funguje na území tzv. KWANGMYONG – systém počítačů a síťových serverů, přístupný pouze uvnitř státu a pouze vyvoleným jedincům. Pro průměrného obyvatele je internet zcela nedostupný. To samé platí i pro zahraniční návštěvy.

Pokud lidé nepatří mezi 10 % populace vyvolených, mají smůlu. Pro ,,normálního“ občana internet zkrátka neexistuje. A pokud už existuje, ztroskotá to na absenci počítačů v domácnosti. Hledání počítačů v domácnostech v hlavním městě i mimo něj je jako hledat jehlu v kupce sena.

Zakázaný obsah

Korejská komunistická vláda si velmi obezřetně střeží své obyvatele. Všechny síly využívá k hlídání ,,nevhodných“ informací z okolního světa. Pokud se na serveru objeví informace, která se režimu nehodí, je okamžitě zakázaná. Proto se nejčastěji předkládají uživatelům propagandistické materiály, referenční a vzdělávací materiály nebo naskenované archivní materiály.

Intranet také nabízí ještě všeobecný vyhledávač, systém pro zasílání zpráv – něco na způsob emailu, a dokonce i diskusní fórum připomínající náznak sociální sítě. A pokud se zadaří, lidé mohou využít i leteckého rezervačního systému.

Vzdělávání a chvalozpěv na režim ANO. Přístup k obecným informacím pro vytvoření vlastního názoru obyvatel však už NIKOLIV – přísně zakázané, a ještě přísněji trestané.

28 národních domén

Odhady čítají 1000 až 5000 internetových stránek. Pokud ale přehlédneme stránky, které jsou nedostupné nebo se dlouho načítají, dostaneme se na číslo 28. Toto je podle dostupných informací číslo fungujících domén ,,.KP“.

Seznam všech dostupných severokorejských webů získal Matthew Bryant z globálního přístupu, který umožnila chybná konfigurace serveru.

Centrální řízení informací má pod přísnou kontrolou vláda, která určuje pravidla jak všeobecná, tak i pro nejmenší detaily, včetně základních HTML kódů. Jedním z hlavních pravidel je i použití většího písma (o 20 %) pokud se jmenovitě v textu objeví nejvyšší vládní představitelé včetně prezidenta Kim Čong-una.

V případě objevení se nevhodné informace nebo jen malý náznak jiného názoru, který je odlišný a nevychvaluje režim, webová stránka je okamžitě blokována a zaslána do propadliště dějin.

Autor: Kateřina Grežďová, Zdroj: stcity.sk

Náhledový obrázek: Hacker Počítač Duch – Obrázek zdarma na Pixabay