Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Úžasný příběh Thomase Wadhouse, muže s nejdelším nosem na světě

Thomas Wadhouse, také známý jako Thomas Wedders, byl cirkusový umělec z 18. století.

V 18. století vzbudil muž z Yorkshiru značnou zvědavost svých anglických spoluobčanů. Nezaujaly je jeho myšlenky, přesvědčení nebo názory, ale spíše jeho nos. Thomas Wadhouse, jehož nos byl dlouhý 19 cm, měl největší zaznamenaný nos.

Wadhouse, také nazývaný Thomas Wedders, se stal celebritou díky svému extrémně velkému nosu. Byl vystavován po celém kraji a dokonce se dostal do Anomalies and Curiosities of Medicine, knihy z 19. století o vzácných a podivných zdravotních stavech.

Dnes je držitelem Guinessovy knihy rekordů za to, že má nejdelší nos, a vosková replika jeho hlavy je dokonce vystavena v londýnském muzeu Believe It Or Not.

O raném životě Thomase Wadhouse je známo velmi málo. Narodil se kolem roku 1730 v Yorkshiru v Anglii a History of Yesterday uvádí, že jeho rodiče mohli být sourozenci. Možná to bylo toto neuvážené genetické míšení, které vedlo k Wadhouseovu obrovskému nosu, ale skutečná příčina je neznámá.

Wadhouse, který se narodil sto let předtím, než se “takzvané freak show” skutečně rozjely, se přesto zdá, že vystavoval sebe – a svůj nos – po celém kraji. Záznam o Wadhouseovi v Anomalies and Curiosities of Medicine stručně vysvětluje: “Na počátku minulého století byl Thomas Wedders (nebo Wadhouse) s nosem dlouhým 7 1/2 palce vystaven po celém Yorkshiru.”

Jaký byl tedy Thomas Wadhouse? Ostatní vedlejší umělci měli pod svými nechvalně známými tvářemi bystré mysli. Lionel The Lion-Face Man (skutečné jméno: Stephan Bibrowski) například mluvil pěti jazyky a snil o tom, že bude zubařem. Ale Wadhouse si vybudoval velmi odlišnou pověst.

Těch několik málo spisů o Thomasi Wadhouseovi, které existují, naznačuje totéž. Na rozdíl od Bibrowského nebyl Wadhouse žádný velký myslitel.

“Wadhouse zemřel tak, jak žil, ve stavu mysli, který lze nejlépe popsat jako nejubožejší idiocii,” vysvětluje Anomalies and Curiosities of Medicine.

The Strand Magazine, Vol XI také psal o Thomasi Wadhouseovi a jeho slavném nosu v roce 1896 a poznamenal, že pokud by “nosy byly někdy jednotně přesné v reprezentaci důležitosti jednotlivce”, pak by Wadhouse “shromáždil všechny peníze na Threadneedle Street a dobyl celou Evropu”.

Ale velký nos Thomase Wadhouse nesvědčí o žádných velkých schopnostech, rozhodl časopis. Pokračovali: “Buď měl příliš slabou bradu nebo příliš nízké čelo, nebo se příroda tak vyčerpala úkolem dát tomuto zázračnému dítěti nos, že ho úplně zapomněla obdařit mozkem; Nebo snad nos vytlačil tuto poslední komoditu.”

Přesto není jasné, co vedlo Thomase Wadhouse k tomu, aby se vystavil. Možná měl pocit, že nad tou příležitostí nemůže ohrnout nos. Nebo ho k takovému životu přivedli jiní, vzhledem k Wadhouseově pověsti nízké inteligence.

V každém případě Thomas Wadhouse zemřel ve svých 50 letech kolem roku 1780. Nezanechal po sobě žádné záznamy o svém životě, žádné písemné svědectví o tom, co si myslel o své tváři nebo o výstavách, kterých se účastnil. Na rozdíl od vedlejších umělců v pozdějších obdobích neexistují ani žádné fotografie Wadhouse (ačkoli voskové repliky jeho tváře byly vystaveny v Ripleyho Believe It Or Not).

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: allthatinteresting.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/ThomasWolter