Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Jak sověti chtěli zrušit víkendy, jejich snaha skončila fiaskem

V srpnu 1929 se SSSR rozhodl pozměnit jednu z nejzákladnějších věcí, kterou denně používáme: kalendář.

S myšlenkou na zrychlení socialistického pokroku tím, že se z týdnů odstraní víkendy, přišel bolševický ekonom Jurij Larin. Svůj koncept nazval „nepřeryvka“ a spočíval v nepřerušeném pracovním týdnu. Chtěl skoncovat s nedělí jako dnem pracovního klidu a místo toho navrhl pětidenní týden a zvláštní systém volných dnů, popisuje tehdejší pohnutky web AmusingPlanet.com.

Myslel to s proletariátem dobře

Larin vystoupil se svým nápadem na 5. všeruském sjezdu sovětů v květnu 1929. Návrh měl podle něj nabídnout pospolitému lidu novou pracovní inspiraci a zároveň zvýšit produktivitu v průmyslu. Lidé měli podle něj čtyři dny pracovat a pátý den odpočívat, tento pátý den ale nebyl pro všechny stejný. Na sjezdu sice s myšlenkou neuspěl, podařilo se mu však domluvit si schůzku se Stalinem. A ten ve jménu industrializace nechal nepřeryvku zavést.

Celá pracovní síla se rozdělila do pěti skupin a každá z nich měla volný jiný den. V každý den tak byly v práci čtyři pětiny proletariátu. Každý pracující dostal barevná označení a v kalendáři tak uměl zjistit, kdy má vlastně volno. Na papíře to vypadalo jednoduše, průmysl měl růst a lidé měli být spokojeni, vždyť dostali během roku více volna.

Sám mám volno, sám

Potom se ale začaly projevovat neduhy nového systému. Představte si, že čtyři dny pracujete a chcete si s rodinou vychutnat volný den. Jenže doma nikdo není. Manželé často neměli stejný volný den, stejně jako ho neměli kamarádi z různých továren. Poměrně rychle začaly protesty, lidé přestávali chodit do práce a produktivita klesla. V roce 1931 už musel osobně zakročit Stalin a přidat k týdnu jeden den. No a v roce 1940 se nakonec opět objevil sedmidenní týden. Utopie nevyšla. Slovy klasika: „Snažili jsme se udělat to nejlepší, ale dopadlo to jako vždy.“

Autor: Stanislav Makovický, Zdroj: www.amusingplanet.com. Náhledová fotografie: Espressolia/Pixabay