Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Cihla versus pórobetonový blok

Stavba vlastního domu je pro mnoho lidí splněným snem. Není divu. Do takové stavby určitě vložíte kus svého srdce. Jedním z prvních rozhodnutí, které při výběru materiálů učiníte, je rozhodnutí, zda bude dům postaven z tradičních cihel, nebo zda zvolíte pórobetonové tvárnice.

Stavba by měla splňovat několik základních požadavků, jako je tepelná odolnost, pevnost nebo požární odolnost. V tomto článku se podíváme na výhody a nevýhody obou alternativ a také na to, na co byste si měli dát při výběru materiálů pozor.

Pálená cihla jako klasika

Pálená cihla je určena pro tradiční zdění. Přírodní materiál, ze kterého jsou cihly vyrobeny, je stejně šetrný k vašemu zdraví jako k životnímu prostředí. Poskytuje tepelnou setrvačnost, což znamená, že se budova v létě méně přehřívá a v zimě stěny déle udrží teplo.

Cihly mají vynikající protipožární vlastnosti a velkou výhodou je také pevnost zdiva, která zajišťuje rozměrovou stálost, a tím i menší pravděpodobnost vzniku trhlin. Dnes se pro zděné konstrukce používají cihelné bloky s dutinami, které snižují hmotnost zdicích prvků.

Lehké a pevné pórobetonové tvárnice

Pórobetonové tvárnice jsou relativně novým trendem ve stavebnictví. Jsou oblíbené pro svou pevnost navzdory nízké hmotnosti, která usnadňuje a zpřesňuje manipulaci. Díky nízké hmotnosti jsou tvárnice vhodné pro nástavby, které méně zatěžují základy budovy.

Bloky nabízejí velmi dobrou tepelnou izolaci díky malým vzduchovým pórům uzavřeným v pórovité struktuře betonu. Jedná se o měkký materiál, což je výhodou pro lidi, kteří chtějí stavbu provádět svépomocí. Pórobeton se snadno řeže na požadované rozměry a problémem nebude ani vyřezávání drážek pro instalaci potrubí.

Cihla vs. pórobeton

Oba materiály mají něco společného. Jak si tedy vybrat ten správný? Podívali jsme se na praktické rozdíly, které vám pomohou s výběrem.

Rozdíly v hmotnosti


Jak již bylo řečeno, pórobetonové tvárnice jsou lehčí než děrované cihly, to je neoddiskutovatelný fakt. Jedná se o hmotnostní rozdíl téměř 30 %. Pórobeton je proto vhodný pro stavbu přístavby nebo rekonstrukci podkroví, protože příliš nezatěžuje konstrukci.

Větší objem cihel je zase užitečný zejména v hlučných místech. Neomítnutá cihla zadrží přibližně o 20 % více decibelů než pórobetonový blok stejné tloušťky. Větší objem cihel má také za následek pomalejší uvolňování zadrženého tepla. Tím se zvyšují tepelněizolační vlastnosti a je vhodná jako obvodové zdivo.

Tepelná izolace jako jeden z hlavních požadavků

Ve svém novém domě se určitě chcete cítit příjemně. V chladných měsících se může stát, že v domě bude taková zima, že se vám zvýší měsíční náklady na vytápění. Stěna domu má proto více vrstev.

Dnešním trendem je kombinace nosné obvodové zdi a izolace o tloušťce 15-20 cm. Celkové tepelněizolační vlastnosti obvodové stěny jsou u pórobetonu přibližně o 6 % lepší než u cihel. Jedná se však pouze o tabulkové hodnoty pro pórobeton, které se mění vlivem vlhkosti, která se ve zdivu zadržuje, a ovlivňuje tak celkové vlastnosti budovy.

Nadměrná vlhkost může budovu narušit


Jedním z nedostatků pórobetonových tvárnic je jejich horší schopnost přijímat a přenášet vlhkost. Po výstavbě může trvat několik let, než pórobetonová budova zcela vyschne. S vlhkostí se tedy lépe vypořádá cihlová konstrukce, jejíž vztlak (pohyb vody v kanálech zděné konstrukce) je asi o 80 % vyšší než u pórobetonu, ale cihlová zeď vodu rychleji odvádí.

Voda poškozuje cihlové zdivo o něco rychleji a s většími následky, které je třeba časem řešit. Vlhkost v domě se obvykle reguluje omítkou nebo hliněnou omítkou. I při stavbě z tvárnic je tedy možné snížit rizika, která vlhkost pro dům představuje.

Zdivo z tvárnic hraje do karet kutilům

Pórobetonové tvárnice jsou pro stavby domů svépomocí nejvhodnější. Jejich měkká struktura umožňuje přesné řezy při pokládání rozvodů nebo úpravě tvaru a velikosti. Protože má stejné vlastnosti v celém svém řezu, nehrozí, že by se blok řezáním poškodil tak, že by nesplňoval své základní pozitivní vlastnosti.

Amatérské řezání cihel je velmi složité. Řez může být nepřesný, otevírá vzduchová pole a ohrožuje vzduchotěsnost celé stavby. Při stavbě cihlového domu je proto nutné vyhledat pomoc profesionálů, kteří pomocí frézy vyřežou rozvodné drážky, čímž nedojde k narušení konstrukce.

Autor: Lesana Šišková, zdroj: Byvaniein.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/jarmoluk