Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Jak vybrat osvětlení do obývacího pokoje? Máme pro vás 5 klíčových tipů

Plánujete instalaci nového osvětlení v obývacím pokoji a nevíte, kde začít? V tomto článku se dozvíte užitečné tipy, jak dosáhnout správné úrovně světla a vytvořit příjemnou atmosféru pro odpočinek a trávení volného času s blízkými. Zjistěte, jaké jsou hlavní typy osvětlení v obývacím pokoji, jak je kombinovat a mnoho dalších praktických informací.

 1. Základní typy osvětlení
  V každé místnosti v domácnosti by měly být tři základní typy osvětlení. Zvláště důležité je splnit tento požadavek v obývacím pokoji, který plní všestrannou funkci – od odpočinku přes práci a povinnosti až po večerní kino z pohodlí pohovky. Jedná se o:

Okolní osvětlení
Okolní osvětlení (označované také jako celkové nebo ambientní osvětlení) vytváří celkovou kulisu místnosti. Jeho rozložení by mělo být rovnoměrné. Obvykle se jedná o kombinaci centrálního osvětlení v podobě stropního svítidla v obývacím pokoji, nástěnných a bodových svítidel.

Pracovní osvětlení
Je určena k zajištění dostatečného osvětlení pro provádění specifických činností typických pro danou místnost. V této souvislosti mluvíme především o stolních nebo stojacích lampách do obývacího pokoje s otočným ramenem, například na čtení.

Akcentové osvětlení
Má dekorativní funkci a označuje se také jako “náladové osvětlení”. Používá se ke zvýraznění zajímavých objektů (např. osvětlení obrazů a nábytku) nebo architektonických prvků (např. LED osvětlení krbů a výklenků).

 1. Vrstvené osvětlení obývacího pokoje
  S osvětlením souvisí také termín vrstvení – spojení několika typů světelných zdrojů v daném prostoru najednou. Názory na optimální počet svítidel pro umělé osvětlení se různí. Například známá britská designérka Abigail Ahern ve svých publikacích tvrdí, že ideální je začlenit do prostoru alespoň osm různých zdrojů světla. Na první pohled se to může zdát nereálné, ale když vezmete v úvahu obrovské množství alternativ, které jsou na trhu k dispozici, je to dosažitelné číslo.
 2. Stmívatelná svítidla LED
  Při výběru lampy do obývacího pokoje je dobré poohlédnout se po modelech s funkcí stmívání, která umožňuje měnit atmosféru v místnosti podle nálady nebo potřeby. Barevné schéma a jas moderní LED lampy můžete ovládat pomocí dotykového spínače se stmívačem nebo dálkového ovládání a připojení Bluetooth.

Stmívatelné vnitřní osvětlení

 1. Optimální barva osvětlení v obývacím pokoji
  Celkový dojem z prostoru ovlivňuje také vnímání barev, tzv. chromatičnost nebo teplota světla. Na Kelvinově stupnici (označované K) se pohybuje od teplé bílé (nádech do žluté) po studenou bílou. V obývacím pokoji je vhodné vsadit na teplé odstíny v rozmezí 2 700-3 300 K, které působí uklidňujícím, relaxačním dojmem a navozují uvolněnou atmosféru.
 2. Lustry vs. stropní svítidla
  Kromě praktické funkce mají svítidla také dekorativní funkci. Oblíbeným stropním svítidlem, ať už v klasickém nebo moderním interiéru, jsou závěsné lustry do obývacího pokoje. Najdete je v mnoha variantách – od stylu (extravagantní art deco, městský styl, křišťálové lustry atd.) až po velikost a tvar.

Ve vzdušných místnostech s vysokými stropy budou vypadat dokonale, ale v místnostech s nižšími stropy sáhněte raději po stropních svítidlech s klipsem. Díky vysokému rozptylu světla mohou vytvářet iluzi opticky většího prostoru. Modely LED lze často nalézt i s výše zmíněnou funkcí stmívání.

zdroj: stylovebyvanie.sk, Titulní fotografie: Pixabay.com/kundennote_com