Zrakový orgán, který lidem umožňuje vnímat krásu světa okola. Barvy, pohyb, krajinu, cokoliv, na co si jen vzpomenete. Oči jsou klíčové pro jeden z nejdůležitějších lidských smyslů – zrak. Funkce je stejná, liší se však barva očí jednotlivců. Co to způsobuje?
Modré, hnědé, zelené. Základní škála barev očí podtrhuje celkový vzhled každého jedince. Existují ale i další odstíny – můžete se řadit mezi ty s pohledem šedomodrým, můžete zabodovat světle hnědýma očima nebo se pyšnit výjimečnýma černýma očima. Co barvu ovlivňuje?
Víte, že modré oči jsou nejvzácnější? Je jich nejméně ze všech barev očí na světě.
Tip: Vyrážíte na párty a chcete změnit barvu očí aniž byste musela odložit Vaše kontaktní čočky nebo si brát brýle? Využijte barevné kontaktní čočky, které se prodávají jak v dioptrické tak v nedioptrické verzi.
Seznamte se duhovkou, částí oka, která je viditelná právě v tom vašem unikátním odstínu. Jejím úkolem přitom není vás odlišit barvou očí – duhovka jako taková brání světlu, aby proniklo mimo zornici. Její zabarvení pak závisí na množství pigmentu. Pokud má duhovka dostatečné až větší množství pigmentu, pak je oko hnědé, případně hnědozelené, menší množství pigmentu pak značí modré nebo modrošedé oči. Odstín očí však neovlivňuje jen pigment, ale i další faktory: třeba hustota a uspořádání vláken v duhovce.
TIP: Máte příliš citlivé nebo suché oči? Nezapomínejte se o své oči dobře starat. Hodit se vám mohou vhodné oční kapky, které během dne vaše oči ochrání. Pomohou s alergiemi, únavou, ale i syndromem suchého oka. Pokud nevíte, co by vám mohlo pomoci, konzultujte výběr s očním lékařem či lékárníkem.
Že za barvu očí může duhovka, už víte. A možná vás napadá, jestli za ni tak trochu nemohou i vaši rodiče. Není tomu tak docela. Barva očí není automaticky převzatá od rodičů, ale i od předků. A protože přesné přenosové geny nejsou 100% zmapovány, nelze odhadnout barvu očí dítěte dopředu. Co je však zajímavé, je to, že se všechny děti bílého odstínu pleti rodí s neutrální barvou očí.
Miminka bělochů mají neutrální odstín duhovky. Může za to nedostatek melaninu. Jak se ale oči zabarví? Za vším hledejte slunce. Jakmile jsou oči vystavovány slunečnímu záření, postupně se vybarvují – opět vlivem pigmentu. V půl roce věku dítěte by tak barva měla být již patrná. Odstín očí se však dál vyvíjí a ustálí se až ve třetím roce života. Po zbytek života pak zůstává stejná. Nebo ne?
Přestože by barva očí měla zůstat po zbytek života neměnná, není to tak úplně pravda. Oči mohou ztmavnout, ale také zesvětlit. Jsou tu totiž další faktory, které oči mohou ovlivnit. Kromě tolik rozšířeného stresu jde i o některé léky, onemocnění nebo vážné úrazy oka. Co dělat, pokud takovou změnu zpozorujete? Navštivte svého očního lékaře – udělejte zkrátka to nejlepší pro vaše oči.