Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

JAWA: První motorku vyrobili před více než 90 lety

Je to neuvěřitelné, ale zanedlouho oslaví nejstarší fungující česká firma zabývající se výrobou motorek už své 100. narozeniny. Vznikla totiž již v roce 1929. Světu dala legendární motorky.

Janeček + Wanderer

V roce 1929 vznikla značka JAWA, a to složením jména jejího zakladatele Františka Janečka a firmy Wanderer, od které Janeček zakoupil licenci potřebnou pro výrobu motocyklů. A světoznámá značka byla na světě. Janečkova firma přitom původně vyráběla ruční granáty jeho originální konstrukce. Jeho zbrojovka také repasovala a vyráběla těžké kulomety Schwarzlose. Od roku 1929 se ale dali také na výrobu nové konstrukce motocyklu s dvojitým lisovaným rámem, motorem do bloku, který měl i převodovku, s náhonem na zadní kolo a kardanem.

Kývačka

Jedna z nejznámějších „Jawek“ vůbec. Jawa 250 typ 353, lidově kývačka. Tento proslulý kousek se vyráběl mezi roky 1954 až 1962, poté už se dělaly „panelky.“ Tento skvost byl vůbec prvním sériově vyráběným motocyklem s odpruženou zadní vidlicí. Mezi zadní kyvnou vidlici a rám se totiž umístila dvojice tlumičů. A zázrak byl na světě!

Panelka

Jawa 250 typ 559, to je slavná „panelka.“ Tento motocykl se vyráběl v letech 1962 až 1974. A proč zrovna panelka? Název je odvozen od horní masky předního světla, která se táhne až ke konci řídítek, kde je oválný tachometr.

Během produkce těchto motorek dosáhla firma na historický mezník. V roce 1964 totiž vyrobili miliontý motocykl značky JAWA. Popularitu si značka získala po celém světě.

V současné době JAWA stále funguje. Poslední představený motocykl, který spatřil světlo světa v roce 2021, se jmenuje  JAWA 350 OHC Speciál ST.

Autor: Petr Vyskočil, Zdroj: Jawa.eu, Náhledová fotografie: Pixabay.com/emkanicepic