Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Výstavní trávník: Jak šikovně a s minimem úsilí vypěstovat bujné moře zeleně

Nezdravá, zažloutlá či suchá místa na vašem trávníku ukazují na škůdce nebo onemocnění. Mohou se ale vyskytnout i v místech, kde trávník není rovný, zejména po silném dešti. Tráva stojící ve vodě se dusí nebo hnije. Zkuste na zažloutlé plochy rozhodit vrstvu kompostovky nebo jiné kvalitní zeminy smíchané s trochou travního semene, a dorovnejte je tak s úrovní okolního terénu. Během týdne až dvou vyraší nová tráva a skvrny zarostou.

Nevyhazujte posečenou trávu

Fotka od Gettyimages

Máte-li sekačku, která posečenou trávu rozmetá po ploše, omezte doporučené množství hnojiva na trávník o třetinu nebo až o polovinu. Takováto mulčování sekačka vám ušetří výdaje i práci s každoročním rozhazováním spousty umělého hnojiva.

Trávník musí být dostatečně provzdušněný

Většinu trávníků stačí jednou ročně provzdušnit – zlepšíte tím odvodnění a nakypříte zeminu. Důležité však je udělat to pro danou oblast a typ trávy ve správný čas. Některým trávníkům vyhovuje provzdušnění na začátku vegetačního období, kdežto jiné dávají přednost provzdušnění koncem sezony.

Nevyhazujte peníze jenom proto, aby váš trávník pěkně vypadal (vždyť mechanismy na sečení už dávno nejsou to nejdražší). V zahradním centru nebo půjčovně si můžete vypůjčit vertikulátor, který vám trávník proseká a provzdušní – a pokud do toho půjde v tutéž dobu i váš soused, třeba se s vámi o náklady rád podělí. Potom trávník ošetřete kvalitním umělým hnojivem a při dalším sekání lehce zvedněte nože sekačky (většina trávníků má totiž příliš krátký střih) – a máte kus travnaté plochy, na kterou můžete být pyšní.

Dodejte trávníku vzpruhu

Pokud trávník sečete na přiměřenou délku každý týden, používáte mulčovací sekačku a pravidelně provzdušňujete, nejspíš zjistíte, že ho nemusíte tak často přihnojovat umělým hnojivem. Máte-li však dojem, že poněkud ztrácí na vzhledu, pak mu vrátí jeho svěží zelenou barvu koncentrát z mořských řas nebo kostní moučky aplikovaný začátkem léta. A netrapte se, když po dlouhém suchu začne hnědnout – stačí jedna pořádná přeháňka a znovu se zazelená.

Autor: Samo Buk, Zdroj: Forbidden Advice, Reader´s Digest Association Limited (Dobře utajené rady). Náhledová fotografie: Gettyimages