Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Jedna z nejextrémnějších kolizí černých děr ve vesmíru právě dokázala, že Einstein měl pravdu

Vědci studující následky gargantuovské srážky černých děr mohli potvrdit gravitační jev, který předtím předpověděl Albert Einstein před sto lety.

Podle nového výzkumu zveřejněného (12. října) v časopise Nature, jev – který je známý jako precese a je podobný kolísavému pohybu, který je někdy vidět v rotujícím vrcholu – nastal, když se dvě starověké černé díry zřítily dohromady a spojily se do jedné. Jak se dva hmotné objekty otáčely blíže k sobě, uvolňovaly obrovské vlnky skrz strukturu časoprostoru známé jako gravitační vlny, které se vynořovaly ven přes vesmír a odnášely energii a moment hybnosti pryč od slučujících se černých děr.

Vědci poprvé detekovali tyto vlny vycházející z černých děr v roce 2020 pomocí laserové interferometrové observatoře gravitačních vln (LIGO) v USA a senzorů gravitačních vln Virgo v Itálii. Nyní, po letech studia vlnových vzorců, vědci potvrdili, že jedna z černých děr se šíleně otáčela, v míře, kterou jsme nikdy předtím neviděli.

Rotující černá díra se kroutila a otáčela 10 miliardkrát rychleji než kterákoli dříve pozorovaná černá díra, která zkreslovala prostor a čas natolik, že způsobila, že se obě černé díry na svých oběžných drahách kymácely – nebo předcházely.

zdroj: livescience.com/Titulní obrázek: Vizualizace dvou slučujících se supermasivních černých děr (Autor snímku: ESA)