Cool magazín

Zábavný cool magazín

Type to search

Jedna z největších katastrof v dějinách Země se odehrála asi před 13 000 lety, tvrdí vědci

Vědci z Witwatersrandské univerzity (Jihoafrická republika) mají důkazy o tom, že Zemi před téměř 13 000 lety zasáhla kometa nebo asteroid.

Tato globální katastrofa vedla ke změně klimatu známé jako ochlazení Dryas (10 730-9 700 př. n. l.) a způsobila také vymření mnoha živočišných druhů. V roce 2019 jihoafričtí vědci analyzovali vzorky hornin odebrané z rašelinných ložisek v jihoafrické provincii Limpopo. Výsledkem bylo zjištění vysoké koncentrace platiny, která se nachází i ve vesmírných tělesech.

Podle vědců jde o další důkaz ve prospěch hypotézy o srážce velkého vesmírného tělesa se Zemí – komety nebo asteroidu, který pravděpodobně dopadl v severním Grónsku, kde byl pod ledovcem Hiawatha objeven kráter o průměru 31 km a stáří 12 800 let. Klimatické změny způsobily rozptýlení prachu a sazí v atmosféře planety. Platina byla nalezena také v horninách stejného stáří v Grónsku, Eurasii, Severní Americe, Mexiku a Chile.

Důkazy vědců potvrzují informace ve slovansko-árijských védách a v knihách Nikolaje Levašova, že zhruba před 13 000 lety postihla Zemi katastrofa:

“Naše Země se nazývá Midgard. Podle mnoha legend měl Midgard před 150 000 lety tři satelity – Lelyu, Fattu a Měsíc. Měly různou dobu oběhu kolem Země.

Lelya byla zničena před 113 000 lety. Její úlomky dopadly na Zemi a způsobily kataklyzma. Zahynulo mnoho lidí a severní kontinent Daaria se potopil pod vodu.

Druhý měsíc, Fatta, se zhroutil asi před 13 000 lety a stejně jako Lelya dopadl na Zemi v podobě kamenné sprchy a Atlantidu pohltila potopa…”

Autor: Stanislav Makovický, zdroj: ScienceAlert.com, space.com, zdroj: Pixabay.com/geralt