Kdyby nacisté měli Facebook a Twitter, měli by dnes miliony příznivců, říká v rozhovoru pro Aktuality.sk britský popularizátor historie sir Richard J. Evans.
Ve své nejnovější knize Hitler a spiknutí se zabýváte pěti spiknutími spojenými s Hitlerem a nacisty. V úvodu se zabýváte teorií známou jako Godwinův zákon, která říká, že dříve či později se v každém spiknutí objeví jméno Hitler. Proč se Hitler tak často objevuje v debatách mezi konspirátory?
Godwinův zákon vymyslel Mike Godwin asi před 25 lety. Říká, že v každé diskusi na internetu se asi po deseti komentářích objeví jméno Hitler.
Hitler je pravděpodobně nejrozpoznatelnější postavou v dějinách. Stal se symbolem zla v sekulární době. Pro většinu lidí v ní nahradil Satana jako ďábla. Je to jednoduše proto, že lidé, kteří se zapojují do veřejné debaty, se snaží zmínkou o Hitlerovi získat váhu.
Ve světě však koneckonců existují srovnatelně ďábelské postavy, a to i v moderních dějinách. Proč je právě Hitler tak silným jménem pro úplně každého?
Myslím, že je to proto, že pro většinu lidí ztělesňuje zlo ve všech ohledech. Vezměte si Stalina. Mnoho lidí bude souhlasit s tím, že se dopustil obrovských zločinů. Ale zároveň industrializoval Rusko a porazil nacisty. Takže na Stalinovi se dají najít i pozitivní věci. Stalin od 40. let 20. století ovládal východní Evropu, od Lotyšska, Estonska až po tuto zemi. Samozřejmě zničil demokracii, unášel lidi a věznil je.
Ale Hitler v takzvaném generálním plánu pro Východ plánoval vyvraždit většinu lidí v těchto zemích. V Polsku a pobaltských státech to mělo být až 85 procent lidí, což je poněkud vyšší druh diabolismu, na který se často zapomíná.
Je to můj názor, ale myslím, že Stalinova geopolitická strategie byla spíše obranná, neměl v úmyslu zabrat celou Evropu. Zatímco Hitler to plánoval, jeho taktika byla útočná.
Ve své nedávné přednášce mluvíte o tom, co se musí stát s demokracií, aby se změnila v diktaturu. V případě Výmarské republiky (1918-1933) to trvalo jen 15 let. Co se tedy musí stát s jakýmkoli demokratickým režimem, aby se změnil v autokracii?
Existuje mnoho způsobů, jak může demokracie selhat, a také mnoho modelů, jak vytvořit diktaturu. Některé diktatury se budují poměrně dlouho a vznikají postupně, takže si lidé ani nevšimnou, že se to děje. Jiné vznikají ze dne na den, jak jsme viděli v Barmě nebo Súdánu během vojenských převratů, kde byla demokracie zničena doslova během několika hodin.
Myslím, že v současné době je ničení demokracie postupný proces. Děje se tak ničením nezávislých institucí, jako jsou svobodná média, a podkopáváním soudnictví nebo policie. Zákazem nebo skupováním novin a médií, potlačováním svobodného výzkumu na univerzitách. Existuje mnoho způsobů, jak k tomu může dojít.
Jak jsme viděli v Maďarsku nebo Polsku, může se to dít postupně. Na druhou stranu, když se podíváte na vytvoření diktatury v Turecku, Erdogan to po takzvaném pokusu o puč udělal mnohem rychleji. Velmi rychle pozatýkal tisíce zaměstnanců univerzit a zakázal nezávislá média.
Patříte k zastáncům myšlenky, že pravda je vždy jen jedna?
O každé konkrétní věci existuje jen jedna pravda. Může být obtížné ji najít a objevit, ale nemohou existovat dvě rovnocenné pravdy. Nemůže být pravda, že Trumpova inaugurace měla větší účast než Obamova, a zároveň nemůže být pravda, že Obamova inaugurace měla větší účast než Trumpova. Pravdivá může být pouze jedna z těchto věcí. A v tomto případě je to poměrně snadné zjistit – podíváte se na důkazy a zjistíte, že Trump lhal.
Myslíte si, že kdyby Hitler od začátku mluvil o tzv. konečném řešení, nikdy by nebyl úspěšný?
Existuje argument, že svůj antisemitismus v rámci propagandy zmírnil, protože zjistil, že při volbách v roce 1928 nemá podporu veřejnosti. Nakonec nacisté získali jen 2,7 procenta. Svou propagandu tedy obrátil směrem k podpoře zemědělců a ekonomickým otázkám. Myslím, že jeho antisemitismus tehdy mnoho lidí nebralo vážně, přestože nacisté už v té době vystupovali v ulicích.
Dokonce i norimberské zákony z roku 1935, které ze Židů udělaly občany druhé kategorie, někteří členové německé židovské komunity přivítali s jistou úlevou. Konečně totiž věděli, na čem jsou a že už nebudou terčem náhodného násilí. To však bylo nepochopení celé nacistické dynastie a dynastie, v níž nacisté působili.
Autor: Stanislav Makovický, zdroj: Aktuality.sk, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Bundesarchiv – Adolf Hitler a Eva Braunová