Staří Egypťané jsou známí mnoha věcmi, jako je mumifikace, velká pyramida, sofistikovaný systém psaní a víra v posmrtný život. Vzhledem k tomu, že smrt a oddanost mnoha božstvům byla v této kultuře tak prominentní, kdo byl starověký egyptský bůh smrti?
Zatímco Osiris je často považován za egyptského boha podsvětí nebo boha mrtvých, odborníci řekli Live Science, že to není tak jednoduché.
Bylo by chybou nazývat Osirise bohem smrti, řekla Andrea Kucharek, která řídí projekt na univerzitě v Heidelbergu v Německu, který se zabývá osirianskými rituálními texty, v e-mailu Live Science. “Nepřináší ani nezpůsobuje smrt, ale je svrchovaný nad mrtvými,” řekl Kucharek. “Ve skutečnosti je také velmi bohem života, který zajišťuje plodnost rostlin, zvířat a lidí.”
Staří Egypťané viděli Osirise jako zvláštní božstvo; poté, co “zemřel”, byl jeho život rituálně obnoven.
“Osiris byl mezi egyptskými božstvy neobvyklý, protože on sám zemřel a byl obnoven k životu v novém proměněném stavu díky pomoci rituálů, které pro něj byly provedeny,” řekl Mark Smith, penzionovaný profesor egyptologie na Oxfordské univerzitě. “Obyčejní zesnulí lidé v Egyptě doufali, že podstoupí stejný proces proměnění a obnovení života pomocí stejných rituálů, které byly provedeny pro Osirise, takže v jistém smyslu sloužil jako vzor pro ně.”
Další egyptská božstva byla spojena s mrtvými, jako Anubis, Horus, Hathor a Isis. Bylo by však také nepřesné nazývat kteréhokoli z nich bohem smrti. Anubis se šakalí hlavou je obzvláště důležitým bohem spojeným s mrtvými. “Je to bůh balzamování,” řekla Emily Teeterová, egyptoložka a výzkumnice na Varšavské univerzitě, v e-mailu pro Live Science. V egyptské mytologii Anubis “provedl úplně první mumifikaci – samotného Osirise,” řekla Laura Ranieri Roy, zakladatelka a ředitelka Ancient Egypt Alive, v e-mailu Live Science.
“Staří [Egypťané] neměli žádný kult smrti a v důsledku toho neuctívali boha smrti,” řekl egyptolog Martin Bommas, ředitel Muzea historie Macquarie University v Austrálii, v e-mailu Live Science.
Nejbližší nadpřirozená bytost, kterou staří Egypťané měli k “bohu smrti”, by mohla být sotva zaznamenané egyptské božstvo zvané “Smrt, Velký Bůh”, řekl John Baines, emeritní profesor egyptologie na Oxfordské univerzitě, v e-mailu Live Science. “Existuje starověký egyptský bůh nazvaný ‘Smrt, Velký Bůh’, ale tento bůh je extrémně zřídka doložen a je zhoubná přítomnost, ne prospěšná.”
Jeden z mála případů, kdy je tento záhadný bůh zaznamenán, se objevuje na papyru, který se datuje asi před 3000 lety, do 21. dynastie. Tento papyrus zobrazuje “okřídleného hada se dvěma páry lidských nohou a lidskou hlavou, jehož ocas končí v hlavě šakala,” napsaly Françoise Dunandová, emeritní profesorka historie na univerzitě ve Štrasburku ve Francii, a Christiane Zivie-Coche, emeritní ředitelka studií na École Pratique des Hautes Etudes, také ve Francii, ve své knize “Bohové a lidé v Egyptě: 3000 př. n. l. až 395 n. l.(otevře se v nové záložce)” (Cornell University Press, 2004).
Nápis na papyru říká, že toto božstvo se nazývá “smrt, velký bůh, který dělá bohy a lidi,” napsali Dunand a Zivie-Coche ve své knize. Je možné, že osoba, která napsala tento papyrus, se pokusila vytvořit tuto “Smrt, Velký Bůh”, ale že se to nikdy neuchytilo, poznamenali Dunand a Zivie-Coche.
Výsledkem bylo, že zatímco Egypťané měli bohy zasvěcené mrtvým a mumifikaci, myšlenka boha zasvěceného smrti sama o sobě nikdy nezačala žít svým vlastním životem.
zdroj: Livescience.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/fotoerich